wróć

Koci Azyl - pomoc kotom w mieście

 

Koci azyl to bardzo często prywatne pomieszczenia lub pomieszczenia piwniczne zaadoptowane dla potrzeb kotów. Głównym celem azylu jest zapewnienie odosobnionego schronienia dla bezdomnych i chorych zwierzaków. Takie miejsce jest miejscem bezpiecznym, suchym i przytulnym. W azylu znajdzie się odpowiednie jedzenie, picie opieka weterynaryjna, bardzo często za sprawą ludzi dobrej woli. Niewątpliwą przewagą azylu nad schroniskiem jest mniejsza ilość kocich mieszkańców, a co za tym idzie bardziej indywidualne podejście do zwierzaka, mniejsze szanse na rozprzestrzenianie się chorób.
Kocie azyle działają na zupełnie odmiennych zasadach niż schroniska dla zwierząt. W azylu mieszkają bardzo często półdzikie koty, które potrzebują opieki szczególnie w zimnych miesiącach roku. Do azylu nie można przynieść swojego pupila chcąc się go zrzec.

Kocie azyle prowadzone są zazwyczaj przez wolontariuszy i utrzymywane z datków prywatnych osób wspieranych przez indywidualnych przedsiębiorców. To dzięki ludziom wrażliwym takie miejsca mają rację bytu. Bardzo często są to ludzie młodzi, wspierani przez doświadczonych miłośników zwierząt.

Przewagą azylu nad schroniskiem jest mniej liczne grono przebywających zwierząt, a zatem w azylu łatwiej jest prowadzić opiekę. Zbyt duża liczba kotów wolno żyjących powoduje, że ich ludzcy wrogowie zaczynają je zwalczać ze zdwojoną energią. Często słyszymy o przypadkach otruć lub bestialskiego traktowania bezdomnych zwierząt.

Każdy karmiciel i opiekun kotów wolno żyjących powinien przede wszystkim dbać o dobro zwierząt, a tym samym nie szkodzić swoim działaniem. Bardzo ważne jest, aby miejsce dokarmiania zwierząt, bez względu na to czy jest to piwnica, czy trawnik nie było śmietniskiem. Dla dobra kotów i naszego własnego lepiej będzie jak cała akcja dokarmiania będzie osłonięta od widoku osób nieżyczliwych.

Najlepszym wyjściem jest sprzątanie tacek, na których dajemy pokarm, zaraz po zjedzonej uczcie zwierząt. Wodę lub suchą karmę warto zostawić w przezroczystych, nie kujących w oczy pojemniczkach. Zimą niedojedzone resztki i tak zamarzną a w upały zepsują się i przyciągną muchy.

O podjęciu działalności opiekuńczej nad kotami dobrze jest pisemnie powiadomić Urząd Ochrony Środowiska Dzielnicy oraz Straż Miejską. Wydział Ochrony Środowiska jest w mocy poprzeć starania karmiciela w administracjach, spółdzielniach mieszkaniowych i wspólnotach o wydzielenie osobnego pomieszczenia w piwnicy na stworzenie tam azylu dla kotów. W wyznaczonej części piwnicy lub pakamerze, powstanie koci raj z zawsze otwartym okienkiem, kuwetami, zamknięty dla nieproszonych gości, gdzie koty spokojnie będą mogły jeść i odpoczywać.

Łatwiej też będzie odławiać je do sterylizacji i kastracji oraz odrobaczać i leczyć w razie ewentualnej choroby. Jeśli jest okolica gdzie nie ma piwnic, jest możliwość zapewnienia kotom miejsca do życia. Za zgodą odpowiednich instancji można ograniczyć kawałek terenu siatką i postawić tam ocieplane budki i karmiki.
Ważne jest by wstęp na ów teren miał tylko karmiciel - dla bezpieczeństwa mieszkających tam kotów.

Oczywiście, tak jak w przypadku azylu piwnicznego, podstawą jest dbanie o ograniczenie rozmnażania oraz czystość.
Na podobnych zasadach, a nawet łatwiej, gdyż to tereny na ogół strzeżone, można opiekować się kotami na terenie zakładów pracy. Trzeba tylko odpowiednio porozmawiać z dyrekcją czy właścicielami firmy.
Zakłady pracy to bardzo dobre miejsca dla bezdomnych psów i kotów. Za pełną miskę i ciepłe miejsce do spania będą wiernym opiekunem. Koty ustrzegą przed gryzoniami natomiast psy mogą okazać się wiernymi stróżami obejścia.

Osoby dokarmiające zwierzęta oraz osoby prowadzące azyle powinny doskonale znać przepisy prawne, aby, w razie kontaktów z nieprzychylnymi osobami, logicznie, stanowczo i grzecznie obronić swoich racji. Awantury i pieniactwo nie dadzą zamierzonego efektu ,a wręcz przeciwnie, mogą jedynie zaszkodzić.

Opiekując się kotami wolno żyjącymi w sposób cywilizowany czyli zakładając azyle, sterylizując, zachowując czystość i negocjując z przeciwnikami możemy osiągnąć lepsze rezultaty, niż w przypadku działań nerwowych i agresywnych. Profesjonalizm popłaca w każdej sytuacji.

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pierwsze dni po adopcji ps..

Już sam przejazd ze schroniska lub przytuliska do nowego domu może być dla psa bardzo stresujący..

Pierwsze dni po adopcji ko..

Poniższy artykuł ma pomóc już zdecydowanym na adopcję opiekunom (a także ich podopiecznym) prz..

Dom tymczasowy - i Ty moż..

Bezdomne zwierzęta z reguły wiodą ciężki żywot. Wiele umiera gdzieś na ulicy. Inne trafiają ..

Pogotowia dla zwierząt be..

Jeśli zdarzyło Ci się być świadkiem potrącenia psa przez samochód lub znalazłeś rannego kot..

Szybki poradnik w nagłych..

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami jako jedna z nielicznych w Polsce organizacji ma sprawnie dział..

Zwierzęta na drodze

Coraz więcej dróg oraz rosnąca liczba szybkich samochodów powoduje, że psy i koty, jak i te dzi..

weterynarz