wróć

Stary wierny przyjaciel - pies

 

Starość to pojęcie subiektywne, bo kiedy pies czy kot jest już stary? Powszechnie uważa się, że zwierzę wkracza w wiek geriatryczny, gdy rozpoczyna ostatni trymestr przewidywanej dla danej rasy długości życia.

Właściciele, którzy chcieliby jak najdłużej utrzymać swojego ulubieńca w dobrej formie fizycznej, powinni regularnie kontrolować jego zdrowie. Opieka nad starszym zwierzakiem powinna przebiegać pod okiem weterynarza. Kontrole takie dają możliwość najwcześniejszego rozpoznania rozwijających się chorób i podejmowania prób leczenia na wczesnym etapie zaburzeń.

Podczas wizyty lekarskiej możemy spodziewać się pytań dotyczących zachowania podopiecznego, jego nawyków żywieniowych, a także ewentualnych zauważonych zmian. W razie konieczności weterynarz osłucha klatkę piersiową, omaca brzuch, zbada oczy, u samców przeprowadzi badanie prostaty a u samic gruczołu sutkowego. Ważne jest zapisywanie kolejnych wyników zwierzęcia. Badanie krwi (morfologia i biochemia) i moczu umożliwiają ocenę, jak funkcjonują najważniejsze narządy (nerki, wątroba, gruczoły dokrewne). Warto posiadać kolejne wyniki dla porównania przebiegu leczenia.

W przypadku stwierdzenia że wyniki mieszczą się w granicach normy, można poddać zwierzę odpowiednim zabiegom profilaktycznym (odrobaczanie, odpchlenie, szczepienie itp.) Jeżeli wyniki są wątpliwe, tzn. widoczne są odchylenia, ale zwierzę czuje się dobrze i nie wykazuje objawów chorobowych, lekarz wprowadzi leczenie i zaleci kolejna wizytę w celu powtórzenia badania.
Jeżeli wyniki są złe, tzn. widoczne są odchylenia i zwierzę wykazuje objawy chorobowe, zalecone zostanie leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.

My, jako najlepszy przyjaciel psa, dajemy mu odpowiednią opiekę dostosowaną do rasy, wieku płci, aktywności fizycznej. Dostosowane do możliwości gryzienia i trawienia pożywienie. Gotowe karmy dla seniorów bardzo często posiadają systemem ochrony stawów, zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. W przypadku żywienia tradycyjnego ważne jest odpowiednie zbilansowanie dawki i uzupełnianie preparatami mineralno - witaminowymi.

Powinniśmy pamiętać o regularnych działaniach przeciwpasożytniczych (pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne), regularnych zabiegach higienicznych - przemywaniu okolic oczu, czyszczeniu uszu i zębów, szczotkowaniu włosów, opróżnianiu gruczołów około odbytowych.
Wraz z wiekiem naszego psa zmienia się też zapotrzebowanie na częstość i intensywność spacerów np. u psów mających problemy ze stawami lub kręgosłupem zalecane są częste i niezbyt intensywne spacery, a psów z problemami krążeniowymi nie wolno zmuszać do nadmiernego wysiłku.

Wraz z postępującym wiekiem naszego psa w jego organizmie zachodzi wiele zmian zarówno w układzie ruchowym - nie jest taki szybki i zwinny, w układzie oddechowym i krążeniowym – nie jest już taki wytrwały podczas wspólnych zabaw, jak i w zakresie narządów zmysłów węch, słuch, wzrok zaczynają „płatać figle” ale pamiętajmy, że ciągle to nasz najukochańszy przyjaciel w doli i niedoli, mimo, że nie jest już tak pocieszny jak szczeniaczek. Jego szczęście jest w naszych rękach.


polecamy witaminy, odżywki oraz uzupełnienia diet firmy Beaphar dla psów

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pierwsze dni po adopcji ps..

Już sam przejazd ze schroniska lub przytuliska do nowego domu może być dla psa bardzo stresujący..

Pierwsze dni po adopcji ko..

Poniższy artykuł ma pomóc już zdecydowanym na adopcję opiekunom (a także ich podopiecznym) prz..

Dom tymczasowy - i Ty moż..

Bezdomne zwierzęta z reguły wiodą ciężki żywot. Wiele umiera gdzieś na ulicy. Inne trafiają ..

Pogotowia dla zwierząt be..

Jeśli zdarzyło Ci się być świadkiem potrącenia psa przez samochód lub znalazłeś rannego kot..

Szybki poradnik w nagłych..

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami jako jedna z nielicznych w Polsce organizacji ma sprawnie dział..

Zwierzęta na drodze

Coraz więcej dróg oraz rosnąca liczba szybkich samochodów powoduje, że psy i koty, jak i te dzi..

weterynarz