wróć

Zwierzęta na drodze

 

Coraz więcej dróg oraz rosnąca liczba szybkich samochodów powoduje, że zwierzęta domowe, jak i te dzikie mają coraz mniejsze szanse na przeżycie w środowisku opanowanym przez człowieka. Zderzenia samochodu lub motocykla z przebiegającym drogę zwierzęciem mogą mieć poważne skutki dla jednych i drugich. O ile każdy powinien znać pierwszą pomoc w stosunku do ludzi to warto też nauczyć się postępowania z chorym, rannym zwierzęciem.

Ranne zwierzę

Postępowanie jest bardzo podobne do postępowania w sytuacji potrąceń samochodowych ludzi. Należy zawsze zachować ostrożność, gdyż przerażone, obolałe zwierzę jest nieprzewidywalne. Najlepiej podejść do niego spokojnie i spokojnie przemawiać. Jeżeli nie reaguje ono agresją na głos (nie pokazuje kłów, nie kładzie uszu) można spróbować go dotknąć. Nie należy poklepywać rannych zwierząt bo to może wywołać agresję, a ponadto nie wiemy jakie może mieć obrażenia. Wskazane jest delikatne głaskanie, gdyż to działa zwykle uspokajająco.

Jeżeli pies nie zachowuje się agresywnie, ale biega podekscytowany, trzeba postarać się go złapać i uspokoić. Najlepiej jakoś go unieruchomić, aby nie doszło do pogorszenia urazów, których zaznał w czasie wypadku. Być może jest w szoku i nie odczuwa bólu.
Jeżeli pies jest agresywny i nie pozwala do siebie podejść, należy poczekać aż się uspokoi.

Jeżeli zwierzak pozwala sobie pomóc, należy podjąć następujące działania ratunkowe:

1. Jeżeli pies krwawi – krew jest jasnoczerwona i wypływa z rany gwałtownie pulsując – trzeba działać – jest to bowiem objaw krwawienia tętniczego. Jeśli nie zrobimy nic zwierzak szybko się wykrwawi (nie zdąży nawet dojechać do lekarza). Należy dołożyć wszelkich starań, aby uspokoić zwierzę i spowodować, aby się nie ruszało. Kolejno należy zastosować opatrunek uciskowy na miejsce występowania krwotoku, nie powyżej ani poniżej lecz bezpośrednio na dane miejsce. Do tego celu najlepszy jest bandaż elastyczny. Bandażujemy nim ciasno ranę. Jeżeli nasiąknie krwią nie należy go zmieniać tylko założyć na niego kolejny. Jeżeli w ciągu 30 minut nie pojawi się pomóc należy zbadać jak wygląda kończyna poniżej zabandażowanego miejsca. Jeżeli jest zimna, spuchnięta albo nie reaguje na uszczypnięcie należy zdjąć opatrunek i zabandażować jeszcze raz, trochę lżej. W innym wypadku może dojść do martwicy.
Jeżeli krwawienie nie jest silne należy ucisnąć ranę gazikiem do czasu ustąpienia krwawienia.

2. Jeżeli podejrzewamy złamanie (kończy lub kręgosłupa), należy dokonać wszelkich starań, aby jak najdelikatniej przetransportować zwierzę do samochodu. Można zrobić prowizoryczne nosze z koca, płaszcza albo dużej kurtki. Należy położyć „nosze” obok psa i przeturlać go na nie przez grzbiet. Pamiętajmy, żeby zminimalizować ruchy złamaną kończyną. Jak najdelikatniej przenosimy zwierzę do samochodu. Położyć je najlepiej na twardej powierzchni i jechać ostrożnie, aby zminimalizować wstrząsy.


3. Zawsze ogrzej psa czekając na pomoc. Psy we wstrząsie (a często tak się dzieje po wypadku) są wychłodzone i należy pomóc im utrzymać właściwą temperaturę ciała. Jeśli podejrzewamy odmrożenie należy rozetrzeć w dłoniach odmrożone miejsce lub zrobić ciepły, ale nie gorący okład.
Bardzo ważne jest jak najszybsze dowiezienie psa do lekarza weterynarii!!!


Ranny i nieprzytomny zwierzak

Jeżeli pies jest nieprzytomny, ale oddycha (nie możemy nawiązać z nim kontaktu) należy położyć go na prawym boku, a głowę wyciągnąć do tyłu i umieścić poniżej reszty ciała. Pozycja taka udrażnia drogi oddechowe, powoduje że wymiociny, krew czy ślina będę wypływały z pyska a pies nie zadławi się językiem.

Jeśli pies nie oddycha – połóż psa na prawym boku z głową odchyloną do tyłu i zamkniętym pyskiem. Z pyska należy wyjąć wymiociny i ciała obce, jeżeli się w nim znajdują, aby udrożnić drogi oddechowe. Na nos psa należy położyć chusteczkę i rozpocząć sztuczne oddychanie (1 krótki wdech co 3 sekundy – duże psy – głębszy, mniejsze – płytszy). Jeżeli po 30 minutach nie dojdzie do wznowienia oddychania, źrenice są rozszerzone, pies nie mruga okiem, gdy je dotykamy a dziąsła i język są sine możemy przyjąć, że pies nie żyje.

Jeżeli zwierzak jest nieprzytomny, a podejrzewamy np. krwotok, złamanie lub to że zwierze doznało wstrząsu działamy analogicznie jak w przypadku, gdy zwierzę było by przytomne.

Bardzo ważne jest jak najszybsze dowiezienie psa do lekarza weterynarii!!!

Zwierze bez oznak życia

Jeżeli psu nie bije serce – połóż psa na prawym boku. Małym pieskom wykonujemy masaż serca uciskając okolicę serca kciukiem, dużym uciskamy całą ręką (serce znajduje się za łokciem lewej łapy, między 3 a 6 żebrem). Masaż serca wykonujemy w cyklach po 10 ucisków co 6 sekund. Jeżeli po 10 minutach nie dojdzie do wznowienia oddychania, źrenice są rozszerzone, pies nie mruga okiem, gdy je dotykamy a dziąsła i język są sine, możemy przyjąć że pies nie żyje.

Jeżeli pies nie oddycha i nie bije mu serce – potrzebne są dwie osoby – jedna robi masaż serca – 10 ucisków a druga (zaraz po masażu) - sztuczne oddychanie – 2 wdechy. Takie cykle należy wykonywać co 6 sekund. Jeżeli nie ma drugiej osoby trzeba próbować robić to w pojedynkę (jest to wykonalne, choć oczywiście trudniejsze). Jeżeli po 10 minutach nie ma rezultatów możemy przyjąć, że pies nie żyje. Chyba tylko tyle da się zrobić na ulicy.

W przypadku znalezienia rannego zwierzęcia nie zostawiaj go bez pomocy. Skontaktuj się z najbliższą całodobową kliniką lub jeśli możesz zawieź go tam. Najważniejsze, aby przerażonego zwierzaka nie pozostawiać samemu sobie.

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pierwsze dni po adopcji ps..

Już sam przejazd ze schroniska lub przytuliska do nowego domu może być dla psa bardzo stresujący..

Pierwsze dni po adopcji ko..

Poniższy artykuł ma pomóc już zdecydowanym na adopcję opiekunom (a także ich podopiecznym) prz..

Dom tymczasowy - i Ty moż..

Bezdomne zwierzęta z reguły wiodą ciężki żywot. Wiele umiera gdzieś na ulicy. Inne trafiają ..

Pogotowia dla zwierząt be..

Jeśli zdarzyło Ci się być świadkiem potrącenia psa przez samochód lub znalazłeś rannego kot..

Szybki poradnik w nagłych..

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami jako jedna z nielicznych w Polsce organizacji ma sprawnie dział..

Rośliny trujące

Lista szczególnie niebezpiecznych dla naszego pupila roślin domowych

weterynarz