wróć

Szybki poradnik w nagłych wypadkach

 

Komu zgłosić o przypadku znęcania nad zwierzętami?

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami jako jedna z nielicznych w Polsce organizacji ma sprawnie działający inspektorat. Inspektorzy interweniują w sytuacjach, gdzie dzieje się krzywda zwierzętom. Mają na tym polu bardzo duże sukcesy. W razie konieczności są w stanie doprowadzić do sytuacji, gdzie zwierzęta są odbierane właścicielom, którzy je zaniedbują lub znęcają się nad nimi. Inspektorzy działający w Kołach i Oddziałach TOZ są profesjonalistami, odpowiednio przeszkoleni i w sposób perfekcyjny wykonują powierzone im sprawy dotyczące niehumanitarnego traktowania zwierząt.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce
Zarząd Główny w Warszawie
ul. Noakowskiego 4
00-666 Warszawa
tel. 022 825 75 35
fax. 022 825 60 49
e-mail: toz@toz.pl
http://www.toz.pl/

Co zrobić gdy znajdę martwe zwierze na swojej posesji?

Tę sprawę reguluje ustawa o odpadach. Martwe, nieznane nam zwierzę znalezione na swojej posesji możemy zawieźć do weterynarza, który posiada sprzęt do utylizacji. Druga opcja jest taka, że możemy zadzwonić do zakładów utylizacyjnych – chętnie przyjadą po zwierzę – lecz jest to usługa, za którą niestety przyjdzie nam zapłacić. Koszt usługi jest naliczany od kilometra, tak więc im dalej do najbliższego zakładu utylizacji tym więcej zapłacimy. W przypadku gdy martwe zwierzę znajduje się na prywatnej posesji Zakład Gospodarki Komunalnej nie ma obowiązku zajmować się tą sprawą.

Kto jest odpowiedzialny z sprzątnięcie np. martwego zwierzaka?

Martwymi zwierzętami znajdującymi się na ternie miasta powinien zająć się Zakład Gospodarki Komunalnej.

Znalazłem martwego ptaka, co zrobić?

Najrozsądniej będzie zawiadomić służby weterynaryjne, które pokierują sprawą dalej. W dobie ptasiej grypy lepiej nie lekceważyć niepokojących symptomów. Ptak mógł paść z zupełnie innych powodów ale lepiej chuchać na zimne.

Znalazłem zaobrączkowanego martwego ptaka, co zrobić?

W razie znalezienia ptaka martwego, najlepiej jest zdjąć obrączkę lub spisać z niej dane. Informacje o okolicznościach znalezienia ptaka najlepiej wysyłać listem na adres: Polska Stacja Ornitologiczna PAN, Gdańsk 40. Informacje te mają ogromną wartość dla ornitologów. Jeśli podejrzewamy, że ptak mógł być chory to dodatkowo warto zabezpieczyć go i poinformować służby weterynaryjne.
Przykład odczytywania znaków z obrączki gołębi. Np symbole PL-143-03-2745 oznaczają kolejno: PL - kraj z jakiego pochodzi, 143 - numer oddziału np. Katowice, 03 - urodzony w 20003 i numer rodowy.


Znalazłem chorego ptaka, co teraz mam zrobić?

Najlepiej pojechać z ptakiem do razu do ogrodu zoologicznego lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, do najbliższej przychodni weterynaryjnej, w której lekarz, w przypadku osobnika z uszkodzeniami, udzieli pierwszej pomocy, zaordynuje leki czy określi gatunek i rodzaj pokarmu, jaki powinien otrzymać do czasu dostarczenia do ogrodu zoologicznego. W Polsce jest ich kilkanaście - są to ogrody w: Chorzowie, Krakowie, Opolu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Płocku, Poznaniu, Bydgoszczy, Toruniu, Zamościu, Gdańsku - Oliwie czy w Świerkocinie. Na Mazurach w niewielkiej miejscowości Kadzidłowo znajduje się Park Dzikich Zwierząt. Można także zwrócić się o pomoc do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, Ośrodka Rehabilitacji i Hodowli Ptaków Chronionych we Włocławku, Ośrodka przy Instytucie Zoologii Stosowanej Akademii Rolniczej w Krakowie.

Do przewozu ptaków najlepiej nadają się wszelkiego rodzaju tekturowe pudła, wiklinowe koszyki czy transporterki (jak do przewozu psów i kotów) oczywiście rozmiarami dostosowane do wielkości ptaka.
Pamiętajmy, aby skrócić trzymanie ptaka w warunkach mieszkaniowych do niezbędnego minimum.

Czy ostatnie pożegnanie swego pupila może odbyć się we własnym ogrodzie?

Śmierć psa, kota lub innego zwierzęcia jest dla właściciela pupila ogromną stratą. W tych ciężkich chwilach stajemy dodatkowo przed trudnym pytaniem – Co teraz? Co zrobić ze zwłokami? Ostrzegamy że, każde działanie “na własną rękę” naraża nas na nieprzyjemności ze strony władz, jeżeli straż miejska lub policja dowiedzą się o pochowaniu przez nas zwierzęcia np. w przydomowym ogródku sprawa może trafić do Sądu Grodzkiego.

Pomocy w tych trudnych chwilach możemy szukać u lekarza weterynarii. Jeżeli ma podpisaną umowę ze specjalną firmą świadczącą usługi utylizacji odpadów medycznych i chce pomóc (najczęściej za opłatą), możemy u niego pozostawić zwłoki. To jest oczywiście najlepszy sposób na “anonimowy pogrzeb”.

Alternatywą dla niego jest skorzystanie z usług profesjonalnego cmentarza i zapewnienie naszemu przyjacielowi spoczynku i pochówku w miejscu, które będziemy mogli odwiedzać. Dla wielu osób, które spędziły z psem, kotem, a nawet koniem kilkanaście lat, jest to bardzo ważne.

Pochowanie zwierzęcia w Polsce jest możliwe obecnie na jednym z sześciu działających cmentarzy. Najstarszy cmentarz w Polsce został założony w 1991 roku w miejscowości Konik Nowy koło Halinowa pod Warszawą. Cmentarz dla zwierząt to przeważnie ogrodzony trawnik, na którym mogą Państwo pochować swojego domowego pupila np. psa czy kota, ale też ptaka czy na przykład gada.
Standardowa umowa pogrzebania zwłok zwierzęcia obejmuje:
dzierżawę miejsca pochówku na określony czas, przeważnie 2 lat
oznaczenie tego miejsca czarną, betonową, pięciokątną płytą z metalową tabliczką - opisem.
Po upływie umowy jest możliwość przedłużenia jej.
Ceny standardowej jednorazowej usługi to wydatek około 80zł ( wspólna, anonimowa mogiła) do nawet 400 zł.

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pierwsze dni po adopcji ps..

Już sam przejazd ze schroniska lub przytuliska do nowego domu może być dla psa bardzo stresujący..

Pierwsze dni po adopcji ko..

Poniższy artykuł ma pomóc już zdecydowanym na adopcję opiekunom (a także ich podopiecznym) prz..

Dom tymczasowy - i Ty moż..

Bezdomne zwierzęta z reguły wiodą ciężki żywot. Wiele umiera gdzieś na ulicy. Inne trafiają ..

Pogotowia dla zwierząt be..

Jeśli zdarzyło Ci się być świadkiem potrącenia psa przez samochód lub znalazłeś rannego kot..

Zwierzęta na drodze

Coraz więcej dróg oraz rosnąca liczba szybkich samochodów powoduje, że psy i koty, jak i te dzi..

Rośliny trujące

Lista szczególnie niebezpiecznych dla naszego pupila roślin domowych

weterynarz