wróć

Przed adopcją - jak przygotować otoczenie

 

Pierwsza wizyta naszego nowego, długo oczekiwanego przyjaciela, będzie zapewne bardzo emocjonująca. Nie omieszkajmy więc przygotować się do niej jak najlepiej. W poniższym artykule skupimy się na technicznych aspektach reorganizacji przestrzeni życiowej w kontekście adopcji zwierzęcia.

Koty

* Przygotujmy miejsce do spożywania posiłków. Powinno być ono możliwie spokojne, wyposażone w miseczki - osobne do wody i pokarmów stałych. Lepiej sprawdzają się naczynia ceramiczne lub ze stali szlachetnej. Plastykowe miski szybko się niszczą, przez co trudniej jest utrzymać je w należytej czystości. Pamiętajmy, że niektóre koty nie tolerują smaku wody podawanej w stalowym naczyniu. Zwróćmy więc uwagę na zachowanie naszego pupila podczas posiłku.
* Zakupmy kilka rodzajów karmy dla kota (suchej i mokrej) dobrej jakości. Zminimalizujemy wówczas ryzyko "strajku głodowego". Przybycie do nowego domu może być dużym stresem. Nietrafnie dobrany do gustów kota pokarm może zwiększyć poczucie dyskomfortu.
* Jeśli zdecydowaliśmy się na dietę BARF dla kotów, skompilujmy zawczasu odpowiednią ilość jej składników.
* Zorganizujmy kotu ustronne miejsce załatwiania potrzeb fizjologicznych. Wyposażmy je w kuwetę ze żwirkiem i łopatkę do sprzątania
* Przyda się drapak, pozwalający niejednokrotnie na zaspokojenie instynktownych kocich potrzeb bez dramatycznych konsekwencji - jak porwane tapety czy tapicerki. Niewielka wyprawka dla kota nie jest zbędnym luksusem. Posiadanie kilku zabawek pozytywnie wpłynie na rozwój i samopoczucie pupila.
* Warto sprawić kotu posłanie w przytulnym kącie mieszkania - np. wyściełaną kocykiem wiklinową budkę. Nawet jeśli będzie korzystał z niej sporadycznie, będzie wiedział, że jest to jego osobista przestrzeń.
* Usuńmy z domu rośliny trujące dla kota. Ich lista jest niestety bardzo obszerna - oleandry, filodendrony, fikusy, gwiazdy betlejemskie i wiele innych. Także pospolity rabarbar, czosnek , brzoskwinie czy pestki jabłek stanowią duże zagrożenie. Należy je przechowywać w miejscach dla kota niedostępnych.
* Zabezpieczmy okna i drzwi balkonowe - mitem jest twierdzenie, że z każdego upadku kot wychodzi obronną ręką.
* Pamiętajmy o zamykaniu pralki, zmywarki, lodówki, piekarnika, drzwiczek kominka, klapy toalety itp. Nie zostawiajmy odkrytego akwarium. Kot może się poważnie pokiereszować, poparzyć lub podtopić. Zawsze sprawdzajmy zawartość wymienionych urządzeń przed ich uruchomieniem.
* Nigdy nie zostawiajmy bez kontroli włączonego czajnika, żelazka, płyty kuchennej itp. Urządzenia zmieniające barwę, wydające dźwięki, świecące diodami są dla kotów bardzo atrakcyjne, a uwzględniając ich funkcję zauważmy, jak bardzo mogą być niebezpieczne.
* Schowajmy cenne i kruche przedmioty, które kot mógłby strącić z półek, rozbić, podrapać, zgubić w zabawie. Unikajmy przedmiotów , którymi kot mógłby się zranić, skaleczyć, w które mógłby się zaplątać, które miałby szansę połknąć.
* W celu uniknięcia ewentualnego zatrucia zabezpieczmy miejsca przechowywania wszelkiego rodzaju chemii i detergentów.
* W przypadku adopcji młodego zwierzęcia (dotyczy się to także psów) zabezpieczmy kable przed pogryzieniem.

Psy

* Przy zakupie misek dla naszego podopiecznego pamiętajmy o tym, aby ich wielkość dostosowana była do jego potrzeb żywieniowych. Warto zorganizować kącik do jedzenia w miejscu ustronnym - wiele psów instynktownie broni pożywienia, wskazane jest więc unikanie nawet przypadkowej konfrontacji. Podłoga w miejscu spożywania posiłków powinna być łatwa w pielęgnacji.
* Zwróćmy uwagę na jakość karmy dla psa, którą kupujemy. Najtańsza często przeładowana jest konserwantami i sztucznymi barwnikami. Postarajmy się nie narażać psa na jej spożycie. Jeśli mamy zamiar gotować psie posiłki, przygotujmy zapas komponentów, osobny garnek i narzędzia kuchenne, których używać będziemy tylko w tym celu. W przypadku stosowania diety BARF dla psów zgromadźmy zapas jej składników.
* Zorganizujmy psu posłanie - legowisko lub gruby pled, ułożone w intymnej, sugerującej wypoczynek przestrzeni, lub ocieploną i suchą budę dla psa "stacjonującego" na zewnątrz
* Przygotujmy smycz i obrożę. Kaganiec lepiej będzie wybrać w obecności podopiecznego - przymiarki mogą się okazać niezbędne. Kupmy szczotkę do czesania psiej sierści i specjalny szampon - używanie nawet najdelikatniejszych detergentów przeznaczonych dla ludzi zaburza naturalne ph skóry zwierząt.
* Sprawmy naszemu pupilowi kilka zabawek - piłki, frisby itp.
* Kwiaty doniczkowe postawmy w miejscach, do których pies nie będzie mógł dosięgnąć. Podobnie potraktujmy cenne lub łamliwe przedmioty.

Nie zapominajmy, że w przypadku adopcji większej ilości zwierząt każdemu z nich mamy obowiązek zapewnić własne miejsce do spania, miskę do jedzenia oraz każde otaczać jednakowo troskliwą opieką. Nie ustawajmy w procesie pogłębiania wiedzy na temat zwyczajów i potrzeb zwierząt. W ten sposób będziemy im w stanie zaoferować optymalne warunki życia i rozwoju.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Wirtualne adopcje zwierzą..

W dobie internetu adopcja nie jest jedynym wyjściem. Mnogość portali związanych z tematyką opie..

Adopcja - gdzie szukać zw..

Istnieje kilka rodzajów miejsc, w których znajdziemy oczekujące na adopcję zwierzęta. Schronisk..

Przed adopcją - jak przyg..

Opieka nad zwierzęciem to nie tylko troska o przysłowiowy "wikt i opierunek", ale przede wszystkim..

Zalety adopcji

W ciągu ostatniego dziesięciolecia amerykańscy i europejscy naukowcy spierają się na łamach pr..

Adopcja kota

Późniejszej asymilacji z człowiekiem przypisuje się większy niż u psów wpływ instynktu na za..

Adopcja psa

Podczas przygotowań do adopcji warto posłużyć się nie tylko intuicją, ale także wiedzą. Aby ..

weterynarz