identyfikator dla psa

Mozart 2271

Pies

11 lat

owczarek kaukaski

Poznań

Dodano: 2018-04-18 00:33

Dodany przez: Osoba prywatna

Opis zwierzaka

Mozart jest kilkuletnim psem w typie owczarka kaukaskiego. Wykazuje nieufność w stosunku do obcych ludzi i potrzebuje dużo czasu, aby zaufać nowej osobie. Jednak, gdy już zaufa, daje się poznać od najlepszej strony, jest bardzo przyjacielski i pozytywnie nastawiony do swoich. Opieka nad nim nie stanowi żadnego problemu. W przeszłości doznał złamania tylnej prawej łapy. Brak opieki weterynaryjnej spowodował, że złamanie zrosło się samoistnie, jednak od tego momentu Mozart stawia łapę krzywo, ponieważ jest ona skierowana na zewnątrz. Wg. opinii weterynarza nie wiąże się z tym ból, Mozart jest już do tego przyzwyczajony i nie ma żadnych ograniczeń ruchowych. Nie ma żadnych innych dolegliwości zdrowotnych. Został odpchlony, odrobaczony i zaszczepiony. Mozart przebywa w hotelu dla zwierząt niedaleko Poznania. Żyje na zewnętrznym wybiegu, gdzie czuje się bardzo komfortowo i bezpiecznie i dobrze dogaduje się ze swoimi sąsiadami. Szukamy dla niego odpowiedzialnych opiekunów, którzy mają doświadczenie w kontaktach z dużymi psami i umieją postępować z psami po przejściach.

Mozart znajduje się pod opieką Fundacji Głosem Zwierząt, która prowadzi proces adopcyjny i zastrzega sobie prawo do wyboru opiekuna.

Kontakt

501 173 726

Owczarek kaukaski jest starą rasą psów wywodzących się jak sama nazwa wskazuje z Kaukazu i należy do 4 ras psów pasterskich byłego ZSRR. W sposób udokumentowany rasa ta istnieje od około 600 lat. Wysoce prawdopodobnym jest, że istnieje ona jednak dużo dłużej, gdyż wzmianki o owczarku kaukaskim znaleźć można już w czasach przedchrześcijańskich. Ale dopiero w 1952 roku w Moskwie rasa została oficjalnie uznana. Pies stał się popularny także poza terenem górskim, równocześnie zmieniał się jego wygląd zewnętrzny w zależności od klimatu w jakim przebywał. Jako, że pomagał głównie pasterzom na równinach, jego sierść stawała się krótsza i mniej gęsta. Psy tej rasy zaczęły się rozprzestrzeniać po świecie począwszy od roku 1969, kiedy to zaczęły pojawiać się w byłym NRD, a w 1979 były już na terenach dawnego RFN. Wkrótce owczarka można było spotkać w całej Europie, gdzie szturmem zaczął zdobywać serca hodowców. Jak każdy molos w rękach nieodpowiedzialnego właściciela owczarek kaukaski stać się może wyjątkowo niebezpiecznym zwierzęciem. Absolutnie nie nadaje się na pierwszego psa niedoświadczonego właściciela.

Wzrost: wysokość w kłębie musi wynosić u psów minimum 65cm. u suk minimum 62cm. Waga: psy i suki 40 do 50 kg Owczarek kaukaski to pies więcej niż średniego lub du­żego wzrostu, o mocnej lub bardzo mocnej, ciężkiej budowie ciała. Z natury ostry i nieufny wobec obcych. Te właściwości, a poza tym wytrzymałość, małe wymagania i zdolność przystosowywania się do najróżniejszych warunków klimatycznych, sprawiają, że może on być hodowany niemal we wszystkich strefach klimatycznych byłego ZSRR. Włos prosty, gruby, z obfitym jaśniejszym podszerstkiem. Na głowie i przednich stronach kończyn krótszy i mocno przylegający. Rozróżnia się trzy typy owłosienia: a) Psy długowłose, z długim włosem okrywowym, tworzącym na szyi rodzaj grzywy, na pośladkach obfite portki, a na tylnej stronie nóg obfite piorą. Długi włos okrywa ze wszystkich stron ogon, nadając mu gruby i puszysty wygląd. b) krótkowłose, z gęstym, stosunkowo krótkim włosem, bez grzywy, piór, portek i puszystego ogona. c) owłosienie pośrednie o wydłużonym włosie okrywowym, ale bez grzywy, portek, piór i puszystego ogona. Maść: różne odcienie szarości, najczęściej od jasnej do rdzawej, również ruda, słomkowa, biała, bura, pręgowana oraz łaciata i nakrapiana. Chody swobodne, zazwyczaj równomierne i spokojne. Typowy jest krótki kłus, który przy przyspieszeniu przechodzi w ciężkawy galop. Kończyny musza poruszać się w linii prostej i równolegle, przy czym przednie są nieco zbieżne. Przednie i tylne kończyny łatwo zginają się w stawach. Grzbiet i krzyż elastycznie sprężynują. Ogon wysoko osadzony, kiedy jest opuszczony sięga stawów skokowych. Może być noszony zakręcony w kształcie sierpa, koła lub zagięty hakowate. Dopuszczalny jest ogon kopiowany. Oczy: Ciemne, owalne, średniej wielkości, głęboko osadzone. Uszy: Wiszące, wysoko osadzone, krótko kopiowane.

Owczarek kaukaski nie jest psem do towarzystwa, trudno go wychować i często ignoruje polecenia opiekuna. Na pewno nie nadaje sie na pierwszego psa niedoświadczonej osoby. Kocha swojego właściciela i chroni go, ale bezzwzględne posłuszeństwo nie jest jego mocną stroną. Szczeniaki owczarka to słodkie puszyste kulki, ale trzeba uważać na ich wychowanie, bo bardzo szybko zmieniają się w olbrzymiego, groźnego molosa, nad którym niełatwo zapanować. Obce osoby traktuje jako najgorszego wroga. Poza tym to pies o spokojnej, zrównoważonej osobowości, pod warunkiem, że ma wystarczjąco dużo miejsca i opiekuna, wobec którego czuje respekt. Spacer z nim to nie zawsze przyjemność, owczarek kaukaski lub dominować i może wdać się w awanturę z innymi psami. Nie toleruje kotów. Oczywiście wśród owczarków są też wyjątki, ale najczęściej ma bardzo trudny charakter. Nie jest odpowiednim kompanem do zabawy dla dzieci, nie dlatego, że może być agresywny, ale dlatego, że nie ma wyczucia i nieumyślnie może dziecku zrobić krzywdę. Nie będzie się czuł dobrze w mieście, lubi przestrzeń i dużo ruchu, ma to po prostu w naturze. To bardzo wytrzymały pies, niestraszne mu są niskie temperatury. Trzeba pamiętac o tym , żeby teren, którego pilnuje był bardzo dobrze ogrodzony. Potrzebuje bardzo intesywnego i bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jest bardzo pojętny, przyswajanie nowych komend nie sprawia mu żadnych trudności, wielkim ułatwieniem podczas szkolenia jest dobry kontakt z przewodnikiem, ale egzekwowanie poleceń nie jest już takie łatwe. Owczarek kaukaski nie jest psem, którego da się do czegokolwiek zmusić, należy więc rozpocząć socjalizację i kształcenie od najmłodszych lat. Wykorzysta on każdą niekonsekwencję i zgodę właściciela do postępowania według swojego uznania.

Lorem Ipsum

identyfikator vetid
//