identyfikator dla psa

Mela 5829

Suka

2 lata

hovawart

Częstochowa

Dodano: 2019-10-23 13:24

Dodany przez: Osoba prywatna

Opis zwierzaka

Mela to około roczna sunia. Mela jest bardzo przyjaźnie nastawiona do człowieka. Nie szuka konfliktów z innymi psami, zna już smycz i bardzo ładnie na niej chodzi. Na wybiegu jest grzeczna i nie szuka drogi ucieczki.

tel. 694 132 231

Przebywa obecnie w okolicy Częstochowy, gdzie czeka z niecierpliwością na swój domek.

Kontakt

tel. 694 132 231

Hovawart jest bardzo starą niemiecka rasą psów użytkowych z bardzo młodą tradycją. Jego nazwa pochodzi z dialektu Mittelhochdeutsch i oznacza stróża podwórza (hova - podwórze, wart - stróż). W literaturze średniowiecznej bardzo często spotkać można słowo hovewart używane zazwyczaj jako przeciwieństwo psów gończych i myśliwskich będących własnością szlachty. Psy te używane były jako zwierzęta stróżujące i stanowiły bardzo dużą wartość. hovawart zniknął razem ze starogermańskimi psami podwórzowymi i niemiecką arystokracją. Przez kilka wieków nie było żadnych wzmianek na temat tych psów. Rasa ożyła na nowo dzięki entuzjaście Kurtowi Konigowi.Od wielu lat nieustannie trwa spór o to, czy hovawart jest starą rasą, czy nową odtworzoną na wzór dawnego szlacheckiego hovawarta. Pierwszy standard rasy został określony w 1973 roku.

Wielkość: Wysokość w kłębie: psy: 63 - 70 cm suki: 58 - 65 cm Waga: psy ok. 40 kg , suki ważą nieco mniej Hovawart jest mocnym, średnio dużym, o sylwetce wydłużonej, długowłosym psem użytkowym. Znaczące różnice w płci są przede wszystkim widoczne w budowie głowy i tułowia. Zad: lekko opadający, średniodługi. Klatka piersiowa: szeroka, głęboka i mocna.Ogon: mocno owłosiony ogon sięga poniżej stawów skokowych, ale nie do ziemi. W zależności od nastroju psa noszony jest wysoko nad grzbietem, gdy pies jest podniecony lub nisko, gdy jest spokojny. Oczy: oczy są owalne, ani wypukłe ani głębokie. Ich kolor jest ciemno- bądź średniobrązowy. Uszy: luźno przylegające, trójkątne, zwisające uszy są osadzone wysoko i daleko od siebie, powiększają optycznie głowę i sięgają przynajmniej na wysokość kącików warg. Ich końcówki są lekko zaokrąglone. Gdy pies jest spokojny leżą płasko, przy podnieceniu mogą być zwrócone do przodu. Przednia krawędź ucha umiejscowiona jest pionowo w połowie drogi między oczami a potylicą.Hovawart porusza się wszystkimi rodzajami ruchu. Patrząc z przodu i z tyłu - prostolinijnie i swobodnie. Kłus jest daleko posuwisty z dobrym wykrokiem tylnich nóg. Włos: długi, mocny, zwarty włos jest lekko falowany i przylegający, z niewielką ilością podszerstka. Jest dłuższy na klatce piersiowej, brzuchu, tylnej części nóg przednich (pióra) i tylnich (portki) oraz na ogonie. Na głowie, z przodu nóg przednich i tylnich włos jest krótki. Hovawart występuje w trzech odmianach kolorystycznych: czarnej podpalanej, czarnej i blond (złota, płowa). Czarna podpalana: włos jest czarny i błyszczący, kolor znaczeń średniojasny. Na głowie znaczenia rozpoczynają się poniżej grzbietu nosa i sięgają do kącików warg, dookoła aż do gardła. Punkty nad oczami są wyraźnie widoczne. Znaczenia na piersi składają się z dwóch blisko siebie leżących łat i mogą być ze sobą połączone. Na przednich łapach znaczenia sięgają, patrząc z boku, od palców łapy do około środkowego odcinka nogi, z tyłu nogi do wysokości łokcia. Na tylnych nogach, patrząc z boku, znaczenia są widoczne poniżej stawów skokowych jako szeroka pręga, nad stawami - jako wąska, która na przedniej stronie tylnych nóg sięga do linii brzucha. Także na wewnętrznej stronie ogona widoczne są znaczenia. Znaczenia są we wszystkich miejscach ściśle określone. Czarna: włos jest czarny i błyszczący. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny. Blond: włos jest średniojasny, błyszczący i przy brzuchu i nogach staje się jaśniejszy.

Jest znany jako wszechstronny pies użytkowy. Jest psem zrównoważonym i łagodnym, ale stanowczym. Posiada naturalną chęć do szkolenia, nieustępliwość, średni temperament i bardzo dobry węch. Jego fizyczne warunki psa użytkowego i szczególne przywiązanie do rodziny czynią z Hovawarta wybitnego psa - towarzysza, stróża, obrońcę i tropiciela. Jest spokojny i zrównoważony, bardzo wierny opiekunowi, w stosuku do dzieci wykazuje sie niezwykłą cierpliwością. Uwielbia przebywać poza domem, biegać, skakać, wcale sie przy tym nie mecząc, jego pokaźna waga tez nie jest przeszkodą. Śpi bardzo czujnie, we krwi ma ochronę swojego terytorium.To pies bardzo energiczny, posłusznie wykonuje polecenia. Ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, dzięki temu sprawdza się przy poszukiwaniu zaginionych oraz w służbie celnej. To świetny kompan do zabawy dla dzieci, szybko wyczuwa niebezpieczeństwo. Nie jest to pies stworzony do życia w mieście, potrzebuje dużo przestrzeni, nie musi mieszkać domu, dobrze będzie sie czuł w obszernej budzie.

Lorem Ipsum

identyfikator vetid
//