identyfikator dla psa

Bądź człowiekiem

Blog

Ich smutny los..

Każdego roku wiele tysięcy bezdomnych psów i kotów umiera niepotrzebnie. Ich cierpienie jest efektem bezmyślności, nieodpowiedzialności, obojętności i okrucieństwa ludzi.

Możesz go odmienić

Każdy z nas może odmieniać los bezdomnych zwierząt i ratować ich życie. Wystarczy bardzo tego chcieć. Nie pozwól sobie na obojętność i bierność. Udomowiliśmy psy i koty i staliśmy się za nie odpowiedzialni. One nam zaufały i nie możemy tego zaufania zawieść.

Każdy może pomóc

Jeśli chcesz adoptować zwierzę, swojego czworonożnego przyjaciela szukaj w schroniskach, azylach i u osób prywatnych zajmujących się bezdomnymi zwierzętami. Jeśli marzysz o tym, by Twój pies/kot był rasowy wybierz hodowlę, w której dobro zwierząt jest nadrzędnym celem. Pamiętaj, że każde rasowe zwierzę ma rodowód. Nie wspieraj pseudohodowli, nie kupuj zwierząt na bazarach i w sklepach zoologicznych. Są one źródłem wielu zwierzęcych cierpień, nie należy wspierać handlu nierasowymi zwierzętami. Nie rozmnażaj! Sterylizacja zwierząt jest najskuteczniejszą formą kontrolowania ich liczebności i najskuteczniejszą metodą zapobiegania bezdomności zwierząt. Jeśli znalazłeś bezdomne zwierzę, postaraj się mu pomóc – znajdź dla niego bezpieczne schronienie, szukaj domu.

Schronisko – ostateczność

Zanim oddasz zwierzę do schroniska bądź świadomy, że: Sytuacja zwierząt w wielu polskich schroniskach jest tragiczna. Zwierzę, które oddasz, będzie narażone na stres, choroby i śmierć. Wiele zwierząt nigdy nie znajduje domu. Liczby: W roku 2003 aż 24 % trafiających do schronisk kotów i 12 % psów zostało poddanych eutanazji * W roku 2003 aż 17 % kotów i 7 % psów oddanych do schronisk padło* Oznacza to, że 41 % kotów, i 19 % psów, które trafiły do schroniska, umarło. *wg Raportu Głównego Lekarza Weterynarii dot. 2003 roku

Ty możesz uratować życie!

Kiedy los sprawi, że a Twojej drodze stanie bezdomne zwierzę, nie przechodź obojętnie. Tak często wmawiamy sobie, ze nie możemy NIC zrobić. A tak naprawdę wystarczy uwierzyć we własne siły i bardzo chcieć pomóc. Pamiętaj, że nie musisz adoptować psa/kota – jeśli tego nie chcesz lub nie masz możliwości zajmowania się nim na stałe. Masz wiele innych możliwości pomocy. Nigdy nie przechodź obojętnie obok zwierzęcia proszącego o pomoc, błąkającego się, koczującego na ulicy. Bezdomnego psa/kota weź do domu (jeśli możesz) lub znajdź mu inne schronienie, gdzie będzie mógł zaczekać na swój dom. Proś o pomoc sąsiadów, znajomych, rodzinę – być może ktoś z nich udzieli kąta zwierzakowi, jeśli będzie mieć pewność, że nie zostanie z czworonożnym kłopotem sam. Jak najpilniej rozwieś liczne ogłoszenia w miejscu znalezienia zwierzęcia, w pobliskich sklepach zoologicznych i w lecznicach dla zwierząt, zamieść ogłoszenia w Internecie – być może ktoś go szuka? Zadzwoń do pobliskich schronisk dla zwierząt i zostaw wiadomość o znalezieniu psa (dokładny opis), zostaw telefon kontaktowy do siebie. Poproś o zachowanie tej wiadomości. Jeśli poszukiwania właściciela zwierzęcia nie udadzą się rozpocznij szukanie nowego domu, krok po kroku: wykonaj ogłoszenia , koniecznie ze zdjęciem, zawierające jak najdokładniejszy opis zwierzęcia, stanu jego zdrowia, charakteru, sytuacji życiowej. Podawaj wyłącznie prawdziwe informacje. Szczerość popłaca. zamieść ogłoszenia: - w Internecie – na wszystkich dostępnych stronach prozwierzęcych i na popularnych serwisach handlowych - w lecznicach dla zwierząt i w sklepach zoologicznych poproś znajomych i przyjaciół o pomoc w szukaniu zwierzakowi domu. szukaj do skutku, codziennie, wytrwałe. To na pewno przyniesie efekt. Przyłącz się do ludzi, którzy zajmują się bezdomnymi zwierzętami na co dzień. Będziesz mógł skorzystać z ich doświadczenia. Proś o radę i pomoc. W wielu miastach istnieją grupy współpracujących ze sobą na rzecz bezdomnych zwierząt wolontariuszy. Szukaj ich na forach internetowych, na stronach poświęconych adopcjom zwierząt. Dowiedz się, czy wokół schroniska w Twoim mieście są zgromadzeni wolontariusze. Pamiętaj przy tym, że szukanie pomocy to coś zupełnie innego, niż wyręczenie się kimś. Nie bój się brania na siebie odpowiedzialności. To, co na początku wydaje się niewyobrażalnie trudne, potem jest źródłem radości i satysfakcji.

A jednak schronisko...

Pamiętaj, że każda gmina ma obowiązek zapewnić opiekę bezdomnym zwierzętom. Zwykle organizuje ją podpisując umowę z pobliskim schroniskiem dla zwierząt. Jeśli więc nie masz możliwości pomóc samodzielnie, skontaktuj się ze schroniskiem dla zwierząt, z którym Twoja gmina ma podpisaną umowę. Informację na ten temat otrzymasz dzwoniąc do urzędu miejskiego/urzędu gminy. Jeśli więc nie masz możliwości pomóc samodzielnie, skontaktuj się ze schroniskiem dla zwierząt, z którym Twoja gmina ma podpisaną umowę. Informację na ten temat otrzymasz dzwoniąc do urzędu miejskiego/urzędu gminy. W przypadkach interwencyjnych (zwierzę potrącone przez samochód, inna sytuacja zagrożenia życia) dzwoń do straży miejskiej lub na policję – ich obowiązkiem jest pomóc. Zanim oddasz zwierzę do schroniska zaszczep je przeciwko chorobom wirusowym – to może uratować jego życie (po szczepieniu zatrzymaj je przez 10-14 dni, by szczepienie było skuteczne) Oddając zwierzę do schroniska pamiętaj, że ono liczy na Ciebie. Szukaj mu domu, aż do skutku. Interesuj się jego dalszym losem. Odwiedź je – niech nie traci nadziei.

Ryśka

identyfikator vetid