identyfikator dla psa

Pies pracujący - pies ratownik

Blog

Zespół ratowniczy to pies ratowniczy i jego właściciel przewodnik razem tworzą spójny zespół, uzupełniając się wzajemnie. W ratownictwie pies i przewodnik to nierozłączny i w zasadzie nie zmienny team. Razem mieszkają, jeżdżą na wakacje, są prawie zawsze razem, na dobre i na złe. Nawet, gdy zdarzy się, że ratownik zachoruje, nikt inny nie może zabrać na akcję jego psa, ponieważ tylko on zna swojego czworonoga. Działania grup ratowniczych reguluje rozporządzenie w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych - Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 35 poz. 315. Z ustawą tą można się zapoznać na: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/0315.htm. Zgodnie z obowiązującym prawem, na psa ratowniczego można szkolić przedstawicieli następujących ras: labrador retriever, golden retriever, flat coated retriever, owczarek niemiecki, owczarek belgijski groenendael, owczarek belgijski tervuerren, owczarek belgijski malinois, owczarek szkocki collie, border collie, seter szkocki Gordon, airedale terrier, hovawart, sznaucer średni, sznaucer olbrzym, springer spaniel, foxterier, terier walijski, terier irlandzki, owczarek szetlandzki (sheltie). Jednymi z bardziej lubianych przez przewodników psów ratowniczych są psy rasy Golden retriever.

Szkolenie psów ratowniczych trwa minimum dwa lata i przechodzi przez różne fazy począwszy od socjalizacji poprzez posłuszeństwo, aż do szkolenia w terenie zgodnie z wybraną specjalizacją tj. gruzowiskowe, terenowe, lawinowe. Rozpoczyna się ono w około 8 tygodniu życia szczeniaka. Wtedy to pies uczy się podstawowych zadań, jak np. siadanie na rozkaz, leżenie i aportowanie. Kiedy pies to opanuje, można rozpocząć kolejny etap szkolenia, czyli szukanie ludzi. Na początku pies szuka swojego opiekuna, później pozoranta. Pies powinien być posłuszny i przywiązany do opiekuna. Podczas szkoleń psy zdobywają umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. terenie przypominającym gruzowiska. Po dwóch latach wytężonej pracy wybrane psy wraz z przewodnikami mogą przystąpić do egzaminu i otrzymać certyfikat odpowiedniej specjalności. Egzaminy są okresowo weryfikowane tak, aby można było sprawdzić umiejętności i formę zespołu ratownika z psem w określonych odstępach czasowych.

Kandydat na psa ratowniczego powinien dążyć do aktywnego kontaktu z człowiekiem, powinien być wręcz entuzjastycznie nastawiony do nowo poznanych ludzi, bez zahamowań bawić się z nimi, pozwalać się dotykać. Wskazane jest aby był oswojony ze środowiskiem, nie bał sie niestabilnych bądź śliskich podłoży, bez emocji poruszał sie po mieście obok hałasujących maszyn, samochodów, i innych dźwięków cywilizacji. Pies taki powinien być obojętnym na strzały, a w stosunku do osób obcych oraz nie znanych mu psów nie może pokazywać agresji, a także nie powinien się ich bać. Bardzo ważną kwestią jest dobry kontakt ze swoim przewodnikiem.

W momencie zaistnienia sytuacji krytycznej zespół udaje się na miejsce katastrofy na tzw. akcję poszukiwawczo – ratowniczą. Psy ratownicze wykorzystywane są w wielu sytuacjach np. do poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym (pola, łąki, lasy), żywych osób uwięzionych w osuwiskach, pod gruzami zawalonych obiektów budowlanych, pod lawinami śnieżnymi itp. i do konkretnych zadań i środowisk są szkolone. "Szukaj człowiek" to hasło, na które pies ratowniczy reaguje bez wahania. Szuka zaginionych w górach przysypanych przez lawiny, uwięzionych pod gruzami. Pracuje z pełnym oddaniem i co najważniejsze niezwykle skutecznie. Pies pracuje tak długo, jak każe mu jego przewodnik, nie grymasi i nie skarży się na trudy pracy, wykonuje swoje zadanie, do którego został wyszkolony bez względu na okoliczności.

Głównymi celami grup ratowniczych jest wspieranie działań Państwowej Straży Pożarnej w działaniach poszukiwawczych i ratowniczych podczas katastrof budowlanych itp., poszukiwanie osób zaginionych w terenie, pomoc władzom lokalnym w organizowaniu akcji poszukiwawczo – ratowniczych, współpraca z innymi organizacjami i służbami w ramach akcji ratowniczych i prewencyjnych.

identyfikator vetid