identyfikator dla psa

Stary wierny przyjaciel - pies

Blog

Starość to pojęcie subiektywne, bo kiedy pies czy kot jest już stary? Powszechnie uważa się, że zwierzę wkracza w wiek geriatryczny, gdy rozpoczyna ostatni trymestr przewidywanej dla danej rasy długości życia. Właściciele, którzy chcieliby jak najdłużej utrzymać swojego ulubieńca w dobrej formie fizycznej, powinni regularnie kontrolować jego zdrowie. Opieka nad starszym zwierzakiem powinna przebiegać pod okiem weterynarza. Kontrole takie dają możliwość najwcześniejszego rozpoznania rozwijających się chorób i podejmowania prób leczenia na wczesnym etapie zaburzeń.

Podczas wizyty lekarskiej możemy spodziewać się pytań dotyczących zachowania podopiecznego, jego nawyków żywieniowych, a także ewentualnych zauważonych zmian. W razie konieczności weterynarz osłucha klatkę piersiową, omaca brzuch, zbada oczy, u samców przeprowadzi badanie prostaty a u samic gruczołu sutkowego. Ważne jest zapisywanie kolejnych wyników zwierzęcia. Badanie krwi (morfologia i biochemia) i moczu umożliwiają ocenę, jak funkcjonują najważniejsze narządy (nerki, wątroba, gruczoły dokrewne). Warto posiadać kolejne wyniki dla porównania przebiegu leczenia. W przypadku stwierdzenia że wyniki mieszczą się w granicach normy, można poddać zwierzę odpowiednim zabiegom profilaktycznym (odrobaczanie, odpchlenie, szczepienie itp.) Jeżeli wyniki są wątpliwe, tzn. widoczne są odchylenia, ale zwierzę czuje się dobrze i nie wykazuje objawów chorobowych, lekarz wprowadzi leczenie i zaleci kolejna wizytę w celu powtórzenia badania. Jeżeli wyniki są złe, tzn. widoczne są odchylenia i zwierzę wykazuje objawy chorobowe, zalecone zostanie leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.

My, jako najlepszy przyjaciel psa, dajemy mu odpowiednią opiekę dostosowaną do rasy, wieku płci, aktywności fizycznej. Dostosowane do możliwości gryzienia i trawienia pożywienie. Gotowe karmy dla seniorów bardzo często posiadają systemem ochrony stawów, zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. W przypadku żywienia tradycyjnego ważne jest odpowiednie zbilansowanie dawki i uzupełnianie preparatami mineralno - witaminowymi.

Powinniśmy pamiętać o regularnych działaniach przeciwpasożytniczych (pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne), regularnych zabiegach higienicznych - przemywaniu okolic oczu, czyszczeniu uszu i zębów, szczotkowaniu włosów, opróżnianiu gruczołów około odbytowych. Wraz z wiekiem naszego psa zmienia się też zapotrzebowanie na częstość i intensywność spacerów np. u psów mających problemy ze stawami lub kręgosłupem zalecane są częste i niezbyt intensywne spacery, a psów z problemami krążeniowymi nie wolno zmuszać do nadmiernego wysiłku.

Wraz z postępującym wiekiem naszego psa w jego organizmie zachodzi wiele zmian zarówno w układzie ruchowym - nie jest taki szybki i zwinny, w układzie oddechowym i krążeniowym – nie jest już taki wytrwały podczas wspólnych zabaw, jak i w zakresie narządów zmysłów węch, słuch, wzrok zaczynają „płatać figle” ale pamiętajmy, że ciągle to nasz najukochańszy przyjaciel w doli i niedoli, mimo, że nie jest już tak pocieszny jak szczeniaczek. Jego szczęście jest w naszych rękach. polecamy witaminy, odżywki oraz uzupełnienia diet firmy Beaphar dla psów

identyfikator vetid