identyfikator dla psa

Domowe niebezpieczeństwa

Blog

Każdy dom jest pełen ukrytych zasadzek i niebezpieczeństw zwłaszcza dla młodego, ciekawego świata kociaka. Przedmioty nęcą nowością, nieznanymi kolorami, ciekawym zapachem, światełkami, odblaskami, mobilnymi elementami itp. My jako właściciele, opiekunowie a przede wszystkim przyjaciele swoich pupili, musimy przewidzieć każde zagrożenie i starać się zniwelować niebezpieczne przedmioty i ograniczyć ilość występowania niebezpiecznych sytuacji. Otoczenie domowe, zwłaszcza dla młodego kotka, może okazać się pełne pułapek. Zwierzaki te z natury są bardzo ciekawskie. Dlatego też pralka, suszarka, lodówka czy piekarnik nigdy nie powinny być otwarte. Miejsca te, ze względu na intymny charakter są bardzo atrakcyjne. Kotki lubią w nich spać, bawić się i izolować od świata zewnętrznego. Przed każdym użyciem warto upewnić się, czy mimo odpowiedniej czujności zwierzak nie zrobił sobie tam kryjówki lub nie pozostawił w środku, którejś ze swoich zabawek.

Nie należy zostawiać bez kontroli rozgrzanego żelazka, gotującego się obiadu, gorącej kuchenki ceramicznej czy czajnika. Urządzenia, które wydają dźwięki lub mają zamontowaną diodę, zmieniają swą barwę są bardzo atrakcyjne dla żądnego wrażeń kotka. Koty bardzo lubią eksperymentować i poznawać świat, więc kwiaty doniczkowe, zwisające listki i mokra ziemia są wyśmienitym materiałem do zabawy. Pamiętajmy, że niektóre kwiaty doniczkowe takie jak, np.: bluszcze, filodendrony, aloes czy skrzydłokwiat mogą być trujące. Szklane przedmioty, delikatne bibeloty, podczas kocich harców łatwo mogą ulec zniszczeniu, stłuczeniu. Ostre odłamki mogą zranić delikatne łapki kotka lub nawet jamę ustną podczas próby rozgryzienia świecących drobinek.

Kominek, niezależnie czy się w nim obecnie pali ogień, czy też nie, powinien być zawsze zabezpieczony kratką. Inne niebezpieczeństwa to: chemikalia, detergenty, ostre igły i agrafki oraz plastykowe torby. Otwarte, nie zabezpieczone okno lub balkon ukazują kotu cały wachlarz nowych doświadczeń, ale również nowych niebezpieczeństw. Kot może spaść z okna, zsunąć się z parapetu, zostać wystraszone przez szczekające nieopodal psy. Nawet jeśli nic mu się nie stanie w wyniku upadku, co jest mało prawdopodobne, może ukryć się w piwnicach lub innych zakamarkach i zaginąć. Również niezabezpieczone okna uchylne otwarte od góry stanowią niebezpieczeństwo. Kot, który będzie chciał się przez nie przedostać może zawiesić się głową i udusić.

Toaleta to kolejne niebezpieczne dla kociaka miejsce. Bardzo często przechowywane są tu detergenty. Ważne jest, aby były one zabezpieczone w taki sposób, aby zwierzak nie mógł się do nich dostać, wypić lub wylać na siebie żrący środek. W toalecie bezwzględnie należy zamykać klapę od ubikacji . Małe kociaki mogą łatwo wpaść bądź wskoczyć do środka i utonąć. Rozkładane meble, wersalki, fotele to częste miejsca kryjówek kotów. Przed rozłożeniem i złożeniem owego mebla należy upewnić się, że nie ma w nim pupila. Niebezpieczne przytrzaśnięcie lub zaklinowanie go może skończyć się nawet śmiercią lub trwałym kalectwem dla zwierzęcia. Dotyczy to także siedzeń w samochodzie. Dla ciekawskich kociaków nawet tak niepozorna rzecz jak sznurki od żaluzji są niebezpieczne. Kot może zaplątać się w nie i przy próbach oswobodzenia zrobić sobie krzywdę.

identyfikator vetid