identyfikator dla psa

Koty wychodzące - zagrożenia

Blog

Kot, który przebywa na dworze narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Przeczytaj i zastanów się co możesz zrobić, aby ograniczyć ilość czyhających na Twego pupila codziennych pułapek.

Kot wychodzący na zewnątrz ma kontakty z innymi zwierzętami, głównie kotami i psami. Tym samym narażony jest na różne niebezpieczeństwa np. walki pomiędzy nimi. Mogą one spowodować poważne obrażenia (pogryzienia, rozdarte uszy, ropnie). Nie ma kota płci męskiej, który po ukończeniu pierwszego roku życia nie mógłby poszczycić się kilkoma bliznami albo poszarpanym uszkiem - ślady te są pozostałością po stoczonych bojach o terytorium lub o wdzięki kociej piękności. Koty często przemieszczają się po najbliższej okolicy, przechodzą przez skwerki, ulice, place itp. Samochody są dla nich wówczas śmiertelnym zagrożeniem. Spraw, aby Twój ulubieniec był lepiej widoczny na drodze, zwłaszcza po zmroku. Kup mu odblaskową obrożę, która skutecznie zwiększy jego bezpieczeństwo podczas samodzielnych przechadzek. Trucizny, środki chemiczne, np.: stosowane w samochodach, przy zwalczaniu gryzoni i innych szkodników, farby, oleje, rozmaite płyny niewiadomego pochodzenia stanowią śmiertelną truciznę dla kota. Gdy jest chłodno koty szukają cieplejszego schronienia i chowają się przy silnikach samochodów. Nieświadomy zaistniałego faktu kierowca może poprzez samo włączenie silnika i uruchomienie paska wentylatora poważnie go zranić. Twój pupil może być także narażony na wyłapywanie kotów. W niektórych rejonach kraju kot może być, zgodnie z prawem, złapany przez hycla. Wart,o aby Twój kot miał na sobie obrożę z adresówką, która świadczy o tym, że nie jest on bezpański. Ludzie nieświadomi, że kot ma właściciela, mogą chcieć przekazać go do schroniska lub przygarnąć do własnego domu. Są także ludzie, którzy znęcają się nad zwierzętami dla rozrywki. Osobiście lub pozwalając swym psom na „brutalną zabawę”, mogą zranić, a nawet zadręczyć kota na śmierć. Koty przebywające na dworze z większym prawdopodobieństwem mogą zarazić się chorobami wirusowymi (np. białaczka lub wścieklizna). Nie na wszystkie choroby istnieją szczepionki, lecz bezwzględnie raz do roku należy zaszczepić koty na tyfus, kocią grypę, białaczkę i wściekliznę. Koty przebywające na dworze zarażają się pchłami, kleszczami i pasożytami wewnętrznymi (tasiemce, glisty). Bogaty wybór preparatów przeciwpchelnych z pewnością pomoże zneutralizować ten problem do minimum.

Koty od zawsze chadzają własnymi ścieżkami, postarajmy się więc, aby te ścieżki były jak najmniej niebezpieczne. Jeśli kot przyzwyczajony jest do wychodzenia na dwór pewnie nie jesteś w stanie zmienić jego nawyków, więc pamiętaj o tych kilku podstawowych poradach tu zawartych.

identyfikator vetid