identyfikator dla psa

Adopcja starszego psa

Blog

Decyzja o podjęciu opieki nad czworonogiem niewątpliwie należy do tych z gatunku „życiowych”. W wyobraźni większości z nas moment przybycia nowego członka rodziny wizualizuje się jako radosna przepychanka z rozszczekanym, zabawnie powłóczącym zbyt jeszcze długimi łapami szczeniakiem. Czy jest to jedyna opcja? Czy dla wszystkich bez wyjątku tak samo atrakcyjna? Zanim wybierzemy towarzysza naszych przyszłych doli i niedoli warto zadać sobie kilka konkretnych pytań. Dotyczyć one powinny naszego stylu życia, dotychczasowych nawyków, możliwości mieszkaniowych i środowiskowych, zasobów emocjonalnych, jakimi dysponujemy.

Może się okazać, że dla wielu z nas atrakcyjną alternatywą będzie adopcja dorosłego psa. Na początek warto rozwiać kilka wątpliwości, które zapewne pojawiają się podczas rozważania powyższej propozycji. Mitem szkodzącym najbardziej starszym psom jest ich rzekoma agresja czy brak przystosowania – postrzegane jako powód ich zamieszkania w schronisku. Niejednokrotnie jednak przyczyną są sytuacje, na które czworonogi nie mają najmniejszego wpływu, jak przeprowadzka, alergie, mniejsze możliwości finansowe czy fizyczne właścicieli. Istnieje także duży odsetek zwierząt, które dziwnym trafem, wraz z wejściem w podeszły wiek, stały się mniej atrakcyjne dla dotychczasowych opiekunów, a co za tym idzie już niemile widziane w ich sercach i domach.

Dla wielu ludzi zaopiekowanie się takim odrzuconym psem może stanowić niezwykłe źródło spełnienia i satysfakcji emocjonalnej, niewątpliwie odwzajemnionej. Wiele obaw przyszłych właścicieli wiąże się także z problemami zdrowotnymi dorosłych pupili. Każde jednak stworzenie, zarówno młode jak i starsze, w równym stopniu wymaga zaspokajania elementarnych potrzeb – a do takich należy regularna kontrola weterynaryjna. Specyfika starszego wieku może oczywiście wiązać się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na specjalistyczne traktowanie. Podobnie jest także w przypadku szczeniaka, którego potrzeby rozwojowe nieraz wymagają wielu poświęceń. Ponadto wiele schorzeń towarzyszących czworonogom w jesieni ich życia nie wymaga dużych nakładów finansowych. Ogromne znaczenie ma natomiast zrównoważona, dostosowana do potrzeb psiego seniora, dieta. Odpowiednia suplementacja, regularny i niezbyt forsowny wysiłek mają kluczowe znaczenie dla samopoczucia naszego podopiecznego. Pamiętajmy także o tym, że dorosłe psy są podatne na kształtowanie i - co istotne - nadal go potrzebują. Ich atutem jest fakt, iż wychowane przez poprzednich właścicieli posiadają niejednokrotnie duża dozę ogłady, są karne i posłuszne. Nie musimy jednak na tym poprzestać. Dorosłe psy można nadal uczyć – chociażby nowych sztuczek - co sprzyja zachowaniu ich kondycji psychofizycznej a także zacieśnianiu więzi z opiekunem. Można w takim przypadku skorzystać z pomocy szkół tresury – niektóre z nich oferują specjalne kursy dla psich seniorów. Niewtajemniczeni właściciele otrzymają na nich teoretyczne i praktyczne porady z zakresu żywienia, wychowania i opieki nad zwierzęciem.

Adopcja dorosłego psa niesie ze sobą wiele korzyści. Zabawa ze starszym psem daje wiele radości, nie będąc jednocześnie tak absorbującą jak w przypadku szczenięcia. W zamian za troskliwą opiekę zyskujemy oddanego przyjaciela. Dla osób dojrzałych dojrzałość psa czyni go jeszcze bliższym sercu – wielu właścicieli odczuwa wówczas autentyczną wspólnotę, jedność losu, który dzieli z podopiecznym. Warto pozbyć się stereotypów i wziąć pod uwagę adopcję starszego psa. Być może dajemy sobie tym samym szansę na zyskanie najlepszego towarzysza w życiu.

identyfikator vetid