identyfikator dla psa

Adopcja – zanim podejmiesz decyzję

Blog

Niejeden z nas pragnie stać się szczęśliwym opiekunem kota lub psa. Obecność zwierzęcia w domu może stać się źródłem wielu fantastycznych przeżyć. Odpowiednio traktowani pupile potrafią odwdzięczyć się za okazywane im uczucia. Należy jednak pamiętać, że przyprowadzenie do domu zwierzaka to prawdziwie życiowa decyzja. Jej konsekwencji nie należy traktować zbyt pochopnie. W relacjach międzyludzkich większość z nas stara się być odpowiedzialnymi za wpływ własnych wyborów na życie drugiej osoby. Warto zastanowić się, czy w relacji z wymarzonym psem lub kotem gotowi jesteśmy na podejmowanie wyzwań i rozwiązywanie ewentualnych problemów. Zaadoptowanie zwierzaka to decyzja na dobre i złe, mająca długofalowe następstwa. Dlatego jej koniecznym etapem jest odpowiedzenie sobie na kilka kluczowych pytań.

Zwierzęta to nie zabawki. Tak oczywisty truizm z dużą łatwością można by zignorować, jednak czy słusznie ? Niektórzy spontanicznie stają się „posiadaczami” zwierzęcia. Celowo posługuję się tym niepopularnym pojęciem. Trudno nazwać inaczej osobę, która bezrefleksyjnie, powodowana chwilowym kaprysem „funduje” sobie szczeniaczka, najczęściej z powodu jego wyjątkowej urody bądź pod wpływem innego, równie nieprzemyślanego impulsu. Oczywiście czymś jak najbardziej naturalnym jest zachwyt nad puchatą kulką łaszącą się do ręki. Będąc żyjącą istotą owa „kulka” ma jednak realne potrzeby, fizyczne i psychiczne, a rola dobrego opiekuna polega na tym, by je poznać i zaspokoić. Zanim przyprowadzimy pupila ustalmy to ze wszystkimi współmieszkańcami. Porozmawiajmy z dziećmi o obowiązkach związanych z jego wychowaniem - szczególnie w przypadku, gdy to one zainicjowały przygarnięcie psa lub kota. Zmiana trybu życia spowodowana pojawieniem się zwierzęcia może być trudna dla starszych domowników. Upewnijmy się, że są oni na nią gotowi. Zwróćmy uwagę na alergie ewentualnie występujące w rodzinie. Pamiętajmy o urlopie - wypoczynek z nowym podopiecznym będzie diametralnie różny od dotychczas znanego. Wiele zwierząt właśnie w okresie wakacyjnym trafia do wszelkiego rodzaju instytucji opiekuńczych. Powrót z adopcji do schroniska jest ogromnym stresem i ostatecznością. Planujmy nasze działania adopcyjne roztropnie, pomoże to uniknąć tak dramatycznych konsekwencji.

Codziennym wyzwaniem dla każdego, kto zajmuje się zwierzęciem jest troska o jakość jego pożywienia. Podobnie jak w przypadku ludzi, odpowiednia dieta jest priorytetowym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia i samopoczucie pupila. Wiedza na temat jego potrzeb żywieniowych, tak różnych przecież w poszczególnych okresach rozwoju, jest zabezpieczeniem przed przykrymi niespodziankami. Od wieków medycyna traktuje odpowiednio dobraną dietę jako najskuteczniejszą profilaktykę. Dobrym źródłem informacji na temat żywienia jest fachowa literatura, tematyczne fora internetowe, portale miłośników zwierząt, dział żywienie kota lub żywienie psa w portalu vetopedia. Aby uniknąć błędów warto skorzystać z doświadczenia innych. Planując adopcję trzeba więc być świadomym kosztów związanych z zakupem karmy bądź suplementów. Warto także wspomnieć o tym, że zrównoważona dieta zakłada spożywanie choćby niewielkiej ilości posiłków gotowanych, przyrządzonych z naturalnych składników, co siłą rzeczy wymaga poświęcenia energii i czasu. Niekiedy, mimo troskliwej opieki, zwierzęta chorują. Dbanie o nie wymaga w tym czasie jeszcze więcej pracy i zaangażowania. Mają wówczas prawo do godziwych warunków rekonwalescencji i do odpoczynku. Niejednokrotnie choroba wiąże się z koniecznością zainwestowania znaczących nakładów finansowych, bądź też poświęcenia dużej ilości czasu – także przeznaczonego dotychczas na pracę zawodową czy przyjemności. Zanim w naszym domu pojawi się czworonożny przyjaciel powinniśmy przewidzieć podobne sytuacje. Nie możemy także zapomnieć o regularnych szczepieniach (przeciwko chorobom wirusowym, wściekliźnie) czy odrobaczaniu - zapobieganie chorobom należy również do obowiązków opiekuna. Bardzo istotne dla zwierzęcia jest także miejsce, w którym mieszka, posłanie, na którym śpi, sposób, w jaki spędza czas. Psy zaprzęgowe źle znoszą małą ilość ruchu, a wszelkiego rodzaju rasy miniaturowe – chłód. Zastanówmy się, czy warunki, które oferujemy zwierzęciu są dla niego najlepszymi z możliwych.

Nie sposób pominąć kwestii, która – obok zaspokojenia potrzeb fizycznych – jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju naszego podopiecznego. Duchowość zwierzęcia, jego potrzeby emocjonalne, jego osobowość – wszystko to wymaga dużej uwagi i zaangażowania. Zwierzęta niekochane reagują podobnie jak ludzie – nie rosną, są osowiałe i niezrównoważone emocjonalnie, zestresowane i agresywne, często umierają wcześniej, niż ich dobrze traktowani pobratymcy. Niedopuszczalne jest bicie zwierząt czy stosowanie wobec nich kar fizycznych. Wielu – znów z premedytacją - „właścicieli” zwierząt myli naukę i wychowanie ze znęcaniem się. Podejmując się opieki nad żywym stworzeniem musimy potrafić je zaakceptować, wiedzieć, że ma ono prawo do pewnych zachowań, decyzji czy nawet dziwactw. Dlatego warto jest spędzić trochę czasu z "upatrzonym" zwierzakiem, poznać go, zanim zaprosimy go na stałe do naszego domu. Obcowanie ze zwierzętami to także wyzwanie dla naszych poglądów na temat wartości materialnych. Kocie maleństwo nie uszanuje z pewnością zakazu ostrzenia pazurków o skórzaną sofę. Uroczy szczeniak ma prawo do wielokrotnego załatwiania swych potrzeb fizjologicznych na nawet najbardziej perski dywan – oczywiście dopóki nie opanuje trudnej sztuki synchronizowania spaceru z łaskotaniem w pęcherzu. Zwierzęta na różne sposoby znaczą i modelują swoje otoczenie. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować, to nie jesteśmy gotowi do przyjęcia ich pod swój dach. Umiejętność okazywania pozytywnych uczuć, czułość, cierpliwość, wyrozumiałość, ale i stanowczość – tego potrzebują zwierzaki. Aby mogły w pełni cieszyć się życiem i dawać nam, ich opiekunom radość z wzajemnego obcowania, same muszą otrzymać to, co najlepsze.

identyfikator vetid