identyfikator dla psa

Adopcja psa

Blog

W życiu prywatnym otaczamy się osobami, z którymi mamy dobry kontakt. Niejednokrotnie dokonujemy nieświadomej selekcji podczas pierwszego spotkania. Instynktownie czujemy, czy nowo poznany człowiek jest naszym potencjalnym przyjacielem Kryteria takiego wyboru kształtowane są przez doświadczenia, potrzeby, obawy, przyzwyczajenia czy marzenia, jakie nosimy w sobie. Warto mieć tego świadomość, gdyż ich wpływ często uniemożliwia racjonalną i korespondująca z rzeczywistością ocenę. Czasami okazuje się, że najlepszymi kompanami stają się ci, których na początku zdyskwalifikowaliśmy. Podobne reguły obowiązują w świecie komunikacji ze zwierzętami. Podczas przygotowań do adopcji warto posłużyć się więc nie tylko intuicją, ale także wiedzą. Aby odpowiednio dobrać dla siebie towarzysza należy najpierw dobrze poznać samego siebie, swoje umiejętności, ograniczenia i możliwości. Następnym krokiem jest wyciągnięcie wniosków oraz analiza przymiotów psa w odniesieniu do własnych cech. Pomocne na tym etapie mogą się okazać specjalnie opracowane metody badań, wywiad środowiskowy oraz uważna obserwacja zachowań zwierzęcia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik możemy uniknąć wielu późniejszych stresów.

W przypadku psów stosunkowo popularne są testy szczeniąt (np. test Campbell'a). Wykazano, że wiarygodność wyników uzyskanych u kilkotygodniowych zwierząt warto potwierdzić po osiągnięciu przez nie wieku 6 miesięcy. Wynika to z faktu, iż wpływ doświadczeń i środowiska na osobowość i indywidualność zwierzęcia jest bardzo duży. Ponadto niektóre cechy ewoluują wraz z wiekiem, ich ocena w młodym wieku nie jest miarodajna. Inne z kolei są wygraną w loterii genów. Zwyczajowo przypisuje się zestawy cech określonym rasom - nie jest to bezzasadna tendencja, gdyż wiele z nich zostało"zaprojektowanych" przy użyciu określonej puli genów, mających odpowiadać za określone zachowania. Także płeć czy kolejność w miocie stać się może wyznacznikiem pewnych umiejętności czy możliwości. Statystycznie psy są bardziej dominujące i skore do zabawy niż suki, które z kolei lepiej tolerują dzieci i łatwiej uczą się zasad higieny. Należy pamiętać, że wyniki testów to nie wyrok, ale sugestia. Otoczenie, pozycja w hierarchii, więź z opiekunem - to wszystko ma ogromny wpływ na ostateczny obraz charakteru dorosłego osobnika.

Warto także zasięgnąć opinii dotychczasowych właścicieli czy opiekunów na temat zachowania zwierzęcia. Jeśli bierzemy psa ze schroniska zainteresujmy się, jak sobie radzi w konfrontacji z innymi przedstawicielami gatunku, jaką zajmuje pozycję w stadzie, czy i kiedy jest agresywny, jak reaguje na dotyk, na polecenia, zaskoczenie, na obce osoby, czy broni własności. Przez kilka pierwszych tygodni pobytu w placówce opiekuńczej repertuar zachowań zwierzęcia powinien zostać oceniony pod kątem możliwości adopcyjnych. Zapytajmy o to pracowników schroniska. Być może są nam także w stanie udzielić informacji na temat przeszłości psa. Powinniśmy skorzystać z możliwości odbycia z czworonogiem spaceru. Takie spotkanie "twarzą w twarz" dostarczy nam kolejnych informacji na jego temat.

Pamiętajmy, że z momentem adopcji rozpoczynamy około kilkunastoletni związek. Ważne jest, aby temperament, potrzeby i zwyczaje naszego towarzysza nie stanowiły problemu dla nas i naszych bliskich. W rodzinnym stadzie pies poszukiwał będzie przewodnika. Określone cechy psa wymagają określonych postaw jego opiekuna. Dla przykładu - pies żywiołowy, dominujący, odważny, silny to indywidualista niejednokrotnie dążący do kontrolowania otoczenia - potrzebuje on konsekwentnego, stanowczego i sprawnego fizycznie opiekuna. Z kolei w przypadku rodzin z dziećmi najlepiej sprawdzi się pies uległy, ufny, lubiący towarzystwo, łatwo adaptujący się do zmiennych warunków i poddający się przywództwu człowieka. Nie należy zapominać o oczywistych kryteriach wyboru. Szczeniak, najbardziej nawet łagodnej rasy, nie jest najlepszym towarzystwem dla starszego człowieka, mającego trudności z poruszaniem się. Nie możemy także ignorować prawdopodobieństwa, że w powyższym przypadku pies może przeżyć swojego właściciela, co grozi powrotem do instytucjonalnego trybu opieki, a co za tym idzie - ogromnym stresem. Z kolei stary pies, nie mający dotychczas wiele styczności z dziećmi, może w nieprzewidywalny sposób zaripostować autokratyzm małych rączek. Zwierzę przebywające długi czas w nieodpowiednich dla jego psychiki warunkach ma szansę stać się nieobliczalne. Może popaść w depresję i wycofać się z aktywnego współuczestnictwa w życiu człowieka, bądź przeciwnie, stać się dominującym agresorem. Pamiętajmy, że z psem należy dużo spacerować, sprzątać po nim nieczystości, regularnie go szczepić i odrobaczać. Jeśli nie mamy warunków do wychowywania potomstwa musimy zwierzę wykastrować lub wysterylizować. W przypadku wyjazdu mamy obowiązek zapewnić psu godziwe warunki podróży bądź też odpowiednią opiekę zastępczą (np.hotel dla psów). Każdy zwierzak jest swego rodzaju wyzwaniem. Niezależnie od charakteru potrzebuje zabawy, ruchu, treningu - zespół cech różnicuje jedynie sposób i częstotliwość podejmowanych przez opiekuna działań. Przed adopcją zastanówmy się, które z tych sposobów są zharmonizowane z naszym temperamentem i naszymi potrzebami. Ważne jest także uświadomienie sobie własnych możliwości adaptacyjnych. Posiadanie psa to dla wielu właścicieli sytuacja całkiem nowa - warto wiedzieć, na ile sami jesteśmy elastyczni, otwarci na pojmowanie świata wg nowych zasad, determinowanych od tej pory przez obecność towarzysza u boku. Warto przeanalizować przyszłą adopcję w kontekście opisanych tutaj zagadnień.

identyfikator vetid