identyfikator dla psa

Przed adopcją - jak przygotować siebie

Blog

W wielu artykułach przedadopcyjnych chociażby w niewielkim stopniu nawiązujemy do kwestii duchowości i psychiki człowieka. Opieka nad zwierzęciem to przecież nie tylko troska o przysłowiowy "wikt i opierunek", ale przede wszystkim czynne uczestnictwo w relacji emocjonalnej. Na codzienne obcowanie z pupilem mają wpływ nasze nastroje i wynikające z nich zachowania. Kształt i jakość tych relacji zależą od naszej wiedzy, odpowiedzialności i umiejętności reagowania. Wartości te nie przynależą do świata materialnego, przez co ich znaczenie bywa w zbiorowej świadomości marginalizowane. Wachlarz przygotowań przedadopcyjnych powinien obejmować refleksje natury psychologicznej. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć pełniejszy obraz zarówno naszych nadziei i oczekiwań, jak i możliwości.

Poprzez akt adopcji zapraszamy zwierzę pod nasz dach. Nie jesteśmy jego zarządcami, ale opiekunami. Zwierzę ma prawo do godnego bytu, nie możemy ignorować jego potrzeb biologicznych i środowiskowych. Nie możemy dawać mu do zrozumienia, że nas drażni, nie możemy go karcić i strofować.
Przygarnięcie psa lub kota jest aktem dobrej woli. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo powstania sytuacji przymusu (np.kiedy to nasze dzieci bardziej pragną obecności zwierzęcia niż my sami), rozważmy decyzję ponownie. Poczucie, że zwierzę nam przeszkadza bardzo szybko przełoży się na naszą z nim relację. Może nawet doprowadzić do epizodów przemocowych ze strony właściciela, na co żadne usprawiedliwienie nie będzie wystarczającym. Odpowiedzialny właściciel podejmuje działania dążące do wychowania pupila i przysposobienia go do życia w społeczeństwie. Nieodpowiedzialny myli ten proces z kontrolowaniem podopiecznego, co w skrajnych przypadkach prowadzi do znęcania się. Wielu z nas może się obruszyć na tak bezpośrednie potraktowanie tematu. Pamiętajmy jednak, że dręczenie zwierząt jest bardzo poważnym i niestety powszechnym problemem. Zastanówmy się jak sami reagujemy na stres, co nas wyprowadza z równowagi, w jaki sposób rozładowujemy napięcie. Zanim podejmiemy decyzję o adopcji bądźmy pewni, że zagwarantujemy podopiecznemu niezbędny spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Zwierzę adoptowane ze schroniska może mieć złe nawyki, być agresywne lub nieobliczalne; może potrzebować wiele czasu na naukę odróżnienia tego co dobre od tego, co złe. Obcowanie ze zwierzakiem może wymagać wielu wyrzeczeń i żmudnej pracy. Na pewno dla wielu będzie próbą cierpliwości. Jeżeli nie jesteśmy przekonani o swojej gotowości do stuprocentowego zaangażowania się w relację z pupilem, lepiej odłóżmy decyzję o adopcji na później. Od opieki nad psem lub kotem nie można zrobić sobie urlopu.

Miarą dojrzałości opiekuna może być wygląd i zachowanie czworonoga. Ludzkie standardy nie są normą w zwierzęcym świecie. Oczekiwać możemy ich spełniania jedynie w przypadku, gdy bierzemy odpowiedzialność za proces wychowania i kształtowania manier pupila. Poszerzanie zasobów wiedzy na temat komunikacji z ukochanym zwierzakiem powinno byc imperatywem dla każdego opiekuna. Tak samo nieustająca troska o jakość jego pożywienia, zdrowie i samopoczucie. Kondycja psychiczna człowieka mocno rzutuje na jego zdolność do organizacji czynności podstawowych. Ktoś, kto nie jest w stanie zadbać sam o siebie nie może być dobrym opiekunem dla innych. Niejednokrotnie przygarnięcie czworonoga jest antidotum na samotność. Zwróćmy jednak uwagę na sposób w jaki sobie z nią radzimy. Jeśli jesteśmy od dłuższego czasu nieuważni, zrezygnowani, apatyczni, mamy problemy z koncentracją i wykonywaniem codziennych obowiązków, nie poprawiajmy sobie humoru przygarnięciem zwierzęcia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po chwilowej euforii znów poczujemy się niezbyt dobrze. W pierwszej kolejności rozwiążmy własne problemy - zwierzę nie zrobi tego za nas.

Nie zapominajmy, że nagrodą za właściwą i czułą opiekę jest ogromna wdzięczność i miłość czworonoga. Moment, w którym zwierzęta dają jej wyraz jest tym, który zadośćuczynia przykrości i oddala problemy. Każdy z nas, przy odrobinie dobrej woli, może znaleźć w sobie chęć i motywację do podjęcia się opieki nad zwierzakiem. Aby w pełni świadomie zdecydować się na nią nie unikajmy rozważań nad własną konstytucją psychiczną. Pozwoli nam to w spokoju cieszyć się obecnością nowego przyjaciela.

identyfikator vetid