identyfikator dla psa

Kot w kuchni

Blog

Podstawowe zagrożenia

Każdy właściciel kota przyzna, że bliski kontakt ze swoim ulubieńcem jest dla niego radością. Lubimy kiedy nasi koci przyjaciele są blisko, podążają za nami krok w krok, przytulają się, podejmują z nami kocią dyskusję. Daje nam to poczucie bliskości i pełnego porozumienia. Pamiętajmy jednak, że są sytuacje, w których to my musimy wyznaczyć granice. Dla bezpieczeństwa naszego i naszego kota. Kuchnia jest miejscem szczególnym. Znajdują się w niej niebezpieczne dla kota przedmioty, przyprawy, a my skupieni jesteśmy na tym, co w niej robimy. Nie zawsze zdążymy w porę zareagować, aby uchronić naszego zwierzaka przed niebezpieczeństwem. Najczęstszymi wypadkami w kuchni są poparzenia. Koty, jako istoty niezwykle ciekawe świata, zaglądają wszędzie tam, gdzie dzieje się coś intrygującego. Gotujące się potrawy nie dość, że kuszą zapachem, to wydają ciekawe dźwięki i zabawnie się poruszają. Dlaczego więc nie spróbować i sprawdzić, zanurzając we wrzącej kąpieli łapkę? Kolejnym zagrożeniem są gorące palniki czy płyta indukcyjna, po której spacer może zakończyć się ciężkim poparzeń łap. Są i koty, które doskonale wyczuwają gorący palnik lub garnek z wrzącą potrawą, dlatego uważają, że lepiej będzie go przeskoczyć. Niestety nie zawsze skok kończy się zgodnie z zamiarami, zdarza się, że jest tragiczny w skutkach. Nie zapominajmy też o kocich wibrysach. Dobrze wiemy jak ogromne znaczenie mają kocie wąsy w codziennym życiu naszego ulubieńca. Wystarczy chwila nieuwagi i kocia ciekawość może zostać opłacona ich przypaleniem. A wtedy potrzeba będzie kilku tygodni, aby wąsy odrosły, a nasz kot mógł znów normalnie funkcjonować.

Trujące produkty

W każdej kuchni znajduje się przynajmniej kilka popularnych przypraw lub produktów, które są groźne dla naszego kota. Wyeliminowanie ich jest trudne, dlatego warto wiedzieć, które z nich bezwzględnie należy schować przed naszym zwierzakiem.

Czekolada

Zawiera silnie trującą dla kotów teobrominę, która występuje w ziarnach kakaowca. Już w małych dawkach może powodować uszkodzenia układu pokarmowego, mózgu i serca. Zbyt duża ilość może być dla kotów śmiertelna.

Ziemniaki

Koci organizm nie trawi skrobi, która występuje w ziemniakach. Zjedzone przez kota ziemniaki, frytki, czy chipsy będą przyczyną problemów z układem pokarmowym.

Surowe białko jaj

W swoim składzie zawiera enzym nazywany awidyną, która przez ograniczenie przyswajania biotyny może doprowadzić do problemów ze skórą i sierścią, biegunek a w konsekwencji odwodnienia. Jajka mogą zawierać salmonellę.

Mleko

W skład mleka wchodzi laktoza, której w zdecydowanej większości koty nie trawią. Jego spożycie może spowodować u kota biegunkę.

Kawa i herbata

Zawierają kofeinę, która może być dla kota śmiertelnym zagrożeniem.

Kości, ości i podroby

Najbardziej niebezpieczne są kości z drobiu, które po ugotowaniu stają się łamliwe i ostre. Mogą spowodować udławienie się, zdarzają się przypadki przebicia żołądka czy ściany jelit. Ości mogą być przyczyną zadławień. Podroby nie mają żadnej wartości odżywczej dla kotów a zjedzenie śledziony może powodować biegunki.

Surowa wieprzowina

Niesie ze sobą niebezpieczeństwo zachorowania przez kota na tzw. wściekliznę rzekomą czyli chorobę Aujeszkyego. Koty zapadają na nią po zjedzeniu zarażonego surowego mięsa wieprzowego. Jest to choroba o ciężkim przebiegu, kończąca się śmiercią zwierzęcia.

Awokado

Zawiera persin, substancję bardzo groźną dla zdrowia kotów. Jej zjedzenie powoduje u kota biegunki i wymioty.

Cebula, czosnek i szczypiorek

Spożycie ich przez kota może powodować anemię.

Szpinak

Niebezpieczne dla kotów są szczawiany w nim zawarte. Prowadzą do powstawania kamicy nerkowej, której następstwem może być zapalenie pęcherza moczowego oraz nerek.

Rodzynki, winogrona, porzeczki

Ich spożycie powoduje niewydolność nerek oraz biegunkę.

Przyprawy

W każdej kuchni znajdują się przyprawy, które są nieodłącznym elementem ludzkiej diety ale nie są bezpieczne dla kota. Sól, cynamon, cukier, powodują u kota problemy zdrowotne. Pozostałości po obiedzie mogą być dla naszego mruczka smacznym kąskiem, który mocno odbije się na jego zdrowiu. Pamiętajmy aby nie zostawiać wędlin, wędzonych ryb, słodyczy w zasięgu naszych milusińskich.

Chemikalia, detergenty

Koty są bardo wrażliwe na zatrucia chemikaliami. Z pozoru niewinne umycie podłogi, zdezynfekowanie zlewozmywaka, może skończyć się dla naszego pupila ciężkim zatruciem. Ważne żebyśmy szybko reagowali na niepokojące objawy, wymioty, biegunki, apatię. Lekarz weterynarii pomoże nam podjąć decyzję co do dalszego postępowania.

Higiena

W przypadku kotów żyjących w domu, często zapominamy o możliwości zarażenia się przez nie pasożytami, np. przez przyniesione na naszych butach larwy lub jaja. Musimy pamiętać o możliwości zarażenia się nimi również przez ludzi. Kot korzystający z kuwety, a następnie spacerujący po kuchennym stole czy blacie, może pozostawić nam niechcianych gości. Glista kocia to dla człowieka ryzyko zarażenia się toksokarozą, tasiemiec – bąblowicą, pierwotniaki – toksoplazmozą, tęgoryjec może powodować stany zapalne skóry. Dla własnego bezpieczeństwa nauczmy zatem naszego mruczka, że kuchenny blat to nie jest odpowiednie miejsce dla niego. Poza tym doskonale wiemy, że nie wszyscy nasi goście są w stanie zaakceptować dekoracje potraw złożone z kociej sierści, którą w przypadku mruczków z ciekawością zaglądających w talerze, możemy znaleźć naprawdę wszędzie.

Kuchenna krzątanina

Przygotowując posiłki działamy szybko i mechanicznie. Łaszący się i kręcący pomiędzy nogami kociak, bardzo łatwo może przyczynić się do potknięcia lub upuszczenia naczynia z gorącą potrawą. Nie trudno zatem o poparzenie zwierzaka lub siebie. Rozbicie talerza czy szklanki stanowi zagrożenie skaleczeniem dla nas i kota, który ze strachu będzie chciał dać susa wprost przez potłuczone szkło. Bezwzględnie uważajmy podczas gotowania, aby nie zrobić krzywdy sobie lub naszemu pupilowi. Ostre przedmioty, noże, szczególnie te, którymi wcześniej kroiliśmy aromatyczną dla kota np. wędlinę, mogą być również przyczyną zranień. Zmywarka, pralka Zawsze przed włączeniem sprawdzajmy czy nasz pomysłowy zwierzak właśnie w niej nie odpoczywa. Wiemy, że nasze koty przodują w znajdowaniu najdziwniejszych, zacisznych miejsc do snu. Dotyczy to również kuchennych szafek, choć tutaj, w najgorszym wypadku, nasz kociak spędzi jedynie w zamknięciu trochę czasu. Kuchenne okno Jest najczęściej otwieranym w mieszkaniu. Wietrzymy pomieszczenie w czasie gotowania i często długo po nim. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okna, najlepiej osiatkowanie. Otwieranie okna tylko uchylnego, to ryzyko zawieszenia się na nim naszego kota, w którym na widok owada czy ptaka obudziły się instynkty drapieżcy. Kosz na śmieci Bardzo ważne jest zabezpieczenie dostępu do niego, ponieważ nasz kot mógłby znaleźć w nim szkodliwe produkty, o których wcześniej była mowa. Mogą w nim także znajdować się opakowania po jedzeniu, gumki lub sznurki. Łatwo więc o zadławienie, jeśli nasz kot je połknie.

identyfikator vetid