identyfikator dla psa

Sterylizacja

Blog

Sterylizacja

Sterylizacja to ubezpłodnienie. Ubezpłodnić można czasowo – farmakologicznie, stosując środki hormonalne przeznaczone dla danego gatunku lub trwale – podczas zabiegu chirurgicznego. Sterylizacja farmakologiczna dotychczas była najpopularniejszą metodą ograniczania rozrodu zwierząt. Niestety, jak donoszą ostatnie badania okazuje się, iż czyni ona największe spustoszenie w organizmie zwierzęcia zwiększając ryzyko pojawienia się ropomacicza, wystąpienia guzów narządów rozrodczych oraz guzów sutków. I, co chyba zrozumiałe, stosowana mogła być wyłącznie u samic. Faktem jest, iż metoda ta jest odwracalna (jej skutki można zniwelować zaprzestając podawania środków hormonalnych), ale niesie za sobą ryzyko powikłań okołoporodowych znacznie większe niż u samic nie poddanych tej metodzie sterylizacji. Sterylizacja chirurgiczna ma kilka odmian – od przecięcia lub podwiązania nasieniowodów lub jajowodów aż po sterylizację pełną, czyli kastrację. Z tych wszystkich zabiegów najbardziej polecana jest pełna kastracja, czyli operacyjne usunięcie macicy wraz z przydatkami u samic oraz całkowite usunięcie jąder u samców. W przypadku samic calkowicie znosi to ryzyko wystąpienia ropomacicza, a wczesna kastracja (przed wystąpieniem pierwszej ruji) znosi do zera ryzyko wystąpienia guzów sutków. Ryzyko wzrasta do około 10% wśród samic kastrowanych po pierwszej ruji. U samców kastracja w odpowiednim wieku ogranicza do zera ryzyko wystąpienia raka prostaty i raka jąder.

Dlaczego?

Kastracja jest jedyną humanitarną i w pełni skuteczną metodą zapobiegania bezdomności zwierząt. Jest jedyną, w 100% skuteczną metodą antykoncepcyjną. Co roku w schroniskach umiera kilka milionów bezdomnych zwierząt. Kastrując swojego pupila pomagasz ograniczać nadpopulację i ogrom bezdomności.

Na czym polega kastracja?

Samice

Kastrację wykonuje się od narkozą, jak każdą operację chirurgiczną. Po otwarciu powłok brzusznych usuwa się macicę wraz z jajnikami i jajowodami, pozostawiając jedynie niewielki kikut trzonu macicy. Na kikut ten zakładany jest szew okrężny. Następnie zamyka się powłoki brzuszne i powoli wybudza z narkozy. Jeszcze tego samego dnia można zabrać zwierzę do domu. Obecnie kastrację kocic wykonuje się tzw. krótkim cięciem – o długości około 2 cm. Rana po takim zabiegu goi się szybko i bez problemów. Na ogół na drugi dzień zwierzę jest już w dobrej formie i nie pamięta o zabiegu.

Samce

Kastracja samca jest znacznie prostszym zabiegiem niż kastracja samicy – jądra umiejscowione są poza ciałem w worku mosznowym, co nie wymaga otwierania powłok brzusznych. Jądra, po otwarciu worka mosznowego zostają wyłuskane, nasieniowody podwiązane, a moszna na powrót zaszyta. Zabieg ten wykonywany jest również pod narkozą. Samiec po zabiegu jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu, na drugi dzień jest już w pełnej formie.

Jak się przygotować?

Kilka dni przed zabiegiem dobrze jest zrobić podstawowe badania krwi, by wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu oraz okazać zwierzę weterynarzowi, który powinien je zbadać i określić, czy jest w pełni zdrowe. Na 12 godzin przed zabiegiem należy odstawić jedzenie. Żołądek, z uwagi na późniejszą możliwość wymiotów, powinien być pusty. To znacznie usprawnia proces wybudzania.

Po zabiegu

Po kastracji zwierzę na ogół wydawane jest już wybudzone. Skutki narkozy będzie odczuwało jeszcze kilka godzin po zabiegu, o objawiać się może „pijanym” chodem, nieskoordynowanymi ruchami i nie panowaniem nad tylną częścią ciała. Nie w pełni kontrolowane oddanie moczu jest czymś zupełnie normalnym i zrozumiałym w tej sytuacji. Tak samo jak zwiększona senność. Zwierzęciu, po powrocie do domu, należy zapewnić spokój i ciepło. Można je okryć lub położyć obok niego na przykład butelkę z ciepłą wodą zawiniętą w ręcznik.

Mity czy fakty?

Wbrew ogólnej opinii, zwierzę nie wiąże posiadania narządów rozrodczych z własną seksualnością. Dla zwierzęcia rozród to jedynie instynktowna potrzeba przedłużania gatunku, która zanika całkowicie po zabiegu kastracji. Wbrew obiegowej opinii kastracja nie powoduje również problemów hormonalnych. Częściowo funkcję przejmuje przysadka mózgowa, co pozwala na zachowanie równowagi hormonalnej organizmu. Nieprawdą jest również, iż kastracja powoduje nadmierne tycie i nadwagę zwierząt. Tycie jest spowodowane przekarmianiem zwierzęcia i nie zapewnieniem mu wystarczającej ilości ruchu. Po kastracji naturalnym jest zmniejszone zapotrzebowanie na pokarm – organizm nie marnuje energii na przygotowanie do rozrodu. Wystarczy nieco zmniejszyć dawki żywieniowe lub podawać karmę typu light, jeśli obserwujemy tendencję do nadmiernego nabierania masy ciała. Mit, że kastraty znacznie częściej zapadają na choroby układu moczowego został obalony już kilka lat temu. Ryzyko zachorowania jest kwestią osobniczą niezależną od przebycia zabiegu. Nieprawdziwa jest także opinia, że po zabiegu drastycznie zmienia się charakter zwierzęcia, staje się ono leniwe również nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Owszem, zanika chęć przedłużania gatunku u samic, zmniejsza się chęć do walki o terytorium i samicę u samców i związana z nią nerwowość. Charakter jako taki jest cechą osobniczą i nie ma związku z narządami rozrodczymi. Nieruchawość spowodowana jest raczej przekarmianiem i nadmiernym tyciem. Kot łowny przed kastracją łownym po kastracji zostanie. Należy pamiętać o tym, iż kot nie łapie myszy narządami rozrodczymi.

identyfikator vetid